Fransa’da 37 kişinin içinde sperm bulunan sufle yediği için hastalandığı iddiası

Fransa’da 37 kişinin içinde sperm bulunan sufle yediği için hastalandığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Haberin kaynağı World News Daily Report parodi içerikler üreten bir site.

Jacques DeNoiret adında ünlü bir şef ve üç Michelin yıldızlı Le Gallion diye bir restoran yok.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Haber sitelerinde arka arkaya yer alan bir haberde, üç Michelin yıldızlı Le Gallion restoranının işletmecisi Jacques DeNoiret’in, 37 müşterisinin sperm ile yaptığı kremalı sufleleri yedikten sonra herpese yakalandığını itiraf ettiği iddia ediliyordu. 

fransa sufle sperm iddia

Haber satir amaçlı kaleme alınmış 

İlgili haberdeki kilit kelimeleri arama motorlarında arattığımızda, World News Daily Report adlı bir yayının içeriğine ulaşıyoruz

Ancak Kanada merkezli World News Daily Report, mizah ve satir amaçlı sahte içerikler ürettiğini açıkça belirten bir site. Sitenin Facebook sayfasının ilgili bölümündeki şu ifadeler bunu açıklıyor

“World News Daily Report, makalelerinin hiciv niteliği ve içeriklerinin kurgusal doğasından kaynaklı tüm sorumluluğu alır. Bu internet sitesindeki makalelerde görünen tüm kişilikler, gerçek insanlar olsalar da, tamamen kurgusaldır. Onlarla yaşayan, ölü veya ölümsüz herhangi bir kişi arasında benzerlik olması mucizedir."

fransa sufle sperm fb

Hatta sitenin “hakkında” kısmında yazanlar bile komplo teorilerine dönük bir alay içeriyor

“World News Daily Report İsrail’de kurulu Amerikalı bir Yahudi ve siyonist gazetedir ve kendini İncil'deki arkeoloji haberleri ile dünya çapındaki gizemlere adamıştır.” 

Sitenin ana sayfası incelendiğinde de, gerçeklere dayalı içerikler yayınlamadıkları rahatlıkla görülüyor. 

Cinsel yolla bulaşan genital herpes için, sperm bir tehdit de değil. Herpes ciltte taşınıyor ve partnerin genital bölgeleri, ağzı ya da boğazıyla temasla bulaşıyor. Haberde geçen bir diğer hastalık olan sifilis (frengi) de spermle değil tensel temasla taşınıyor

Bu isimde ünlü bir şef yok 

Şef olduğu öne sürülen “Jacques DeNoiret” adını arattığımızda, yalnızca konuyla ilgili haberlere rastlıyoruz. Bu isimde ünlü bir şefin yaşadığını gösteren başka bir kanıt yok. Dünyaca ünlü bir şefin, kişisel bir internet sitesinin de olması beklenebilirdi. 

Michelin yıldızlı restoranların listelendiği resmi internet sitesinde de bu adda üç yıldızlı bir restoran yer almıyor

Konuyla ilgili Malumatfuruş da hazırladığı içerikte aynı sonuca ulaşmış

Diğer yandan spermle yemek pişirme fikri yeni değil. Paul 'Fotie' Photenhauer tarafından yazılan 2008 tarihli “Natural Harvest: A Collection of Semen-Based Recipes” (Doğal Hasat: Sperm Temelli Tariflerden bir Koleksiyon) bu tarifleri derlemişti

İnsan sperminde su ve proteinle birlikte, çinko, fruktoz, sodyum, kolesterol, yağ ve B-12 vitamini bulunuyor. İnsana zarar verdiği bilinen bir mikroorganizma taşımadığı takdirde, sindirilmesinin sorun yaratmayacağı biliniyor. 

Haber yaygın medyada geniş yer bulsa da, Cumhuriyet, Haber Global gibi siteler içeriğin parodi olduğunu fark edip haberlerini kısa süre sonra kaldırdı.