Fransa Milli Eğitim Bakanı Blanquer'ın tuvaletten canlı yayına katıldığı iddiası

Fransa Milli Eğitim Bakanı Blanquer'ın tuvaletten canlı yayına katıldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Görüntü mizahi içerikler üreten HOTU isimli bir video ekibi tarafından montajlanmış

Sayfanın diğer paylaşımlarında da benzer mizahi videolara rastlanıyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan, Yeni Akit, İnternet Haber, Haber 3 ve Haber Aktüel gibi internet sitelerinde de yer alan videoya göre Fransa Milli Eğitim Bakanı Jean Michel Blanquer, tuvaletten canlı yayına bağlandı. 

tuvalet canli yayin

Ancak Fransa Milli Eğitim Bakanı Blanquer’in canlı yayına tuvaletten ve pantolonsuz katıldığı iddiası doğru değil. Görüntü mizahi içerikler üreten HOTU isimli bir video ekibi tarafından montajlanmış.

Görüntü montajlanmış

Bakan Blanquer’ın 4 Mayıs 2020’de katıldığı canlı yayına YouTube üzerinden ulaşmak mümkün. Görüntüler izlendiğinde bakanın iddialardaki gibi pantolonsuz bir görüntü vermediği ve spikerlerle konuşmasını olağan şekilde sürdürdüğü anlaşılıyor

Video ilk olarak 5 Mayıs 2020’de HOTU isimli bir ekip tarafından Facebook ve YouTube’da paylaşılmış. HOTU kendisini mizah ve sinema konusunda tutkulu bir videograf topluluğu olarak tanımlamış. Sayfanın diğer paylaşımlarında da benzer mizahi videolara rastlanıyor. 

İddiada yer alan video 13 Mayıs 2020 tarihinde Le Monde tarafından da haberleştirilmiş. İçerikte de görüntülerin mizahi amaçlı montajlandığı ifade ediliyor. Bahsi geçen video yanlış bilgi türlerinden manipülasyon kategorisine yerleştirilebilir.

Sonuç olarak Fransa Milli Eğitim Bakanı Blanquer tuvaletten canlı yayına katıldığı iddiası doğru değil. Video mizahi paylaşımları bulunan bir ekip tarafından montajlanmış.