Fotoğrafın Fransa Cumhurbaşkanı Macron'u boydan boya çiçekle kaplı gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Fransa Cumhurbaşkanı Macron'u boydan boya çiçekle kaplı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fransız Polinezyası’nı ziyaret eden Macron’a bolca çiçekten kolye takılmış.

Ancak Macron’un bedeninin neredeyse tamamının çiçeklerle kaplı görüntüsü montajlanmış.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoya göre Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron,  Fransız Polinezyası ziyaretinde boydan boya çiçeklerle kaplandı. Videoya göre Macron’un boynuna takılan çiçek demetleri bir süre sonra vücudunu da kaplar hale geldi. 

macron polinezya

İnternet kullanıcıları tarafından yoğun ilgi gören görüntüler milyonlarca kez izlendi. Macron’un çiçeklerle kaplı fotoğrafı Haber 3 ve Yeni Şafak'ın internet sayfasında da yer aldı.

yenisafak macron

Görüntü montajlanmış

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 24 Temmuz 2021’de Fransız Polinezyası’nı ziyaret etmiş. Macron, Fransız Polinezyası’ndaki Tahiti’ye ayak bastığı andan itibaren çiçeklerle karşılanmış ve boynuna çiçekten kolyeler asılmış.

Ancak videonun başında Macron’a takılan çiçek kolyeler gerçek olsa da, iddia edildiği gibi tamamen çiçeklerle kaplanmamış. Görüntüler çiçek bolluğuna gönderme yapılarak mizahi amaçla montajlanmış.

Euronews tarafından 25 Temmuz 2021’de YouTube’da yüklenen orijinal görüntülere ulaşmak mümkün. Buna göre iddia videonun sonunda yer alan görüntünün montajlandığı rahatça anlaşılabiliyor.

Macron’a takılan çiçekten kolyeler, Fransız Polinezyası’nda orero adı verilen ve sözlü kültürünün koruyuculuğunu üstlenen kişiler tarafından kullanılıyor

macron orijinal

macron montaj

BFM TV isimli hesap tarafından Macron’un ziyaretine dair görüntülere ulaşılabiliyor. Görüntülerde Macron’a yoğun şekilde deniz kabuğu ve çiçeklerden kolyeler takıldığı anlaşılıyor. Getty Images’da yer alan fotoğraflarda da çiçek kolye yoğunluğunun dikkat çekici boyutta olduğu anlaşılabiliyor.

macron cicek

Huffington Post’ta yer alan bir haberde Macron’a bol miktarda çiçek takıldığı, ancak bazı gazetecilerin montajlanan görüntüleri gerçek sanarak paylaştığı ifade ediliyor. 

Pasifik'teki Fransız Polinezyası 100’den fazla adadan oluşuyor. Macron’un da ziyaret ettiği Tahiti, Fransız Polinezyası’nın en büyük adası. Ülkede 282 bin 664 kişi yaşıyor. Fransa 1990’lı yıllarda bölgede birçok nükleer test gerçekleştirmişti.