Frankfurt’ta oy verme işlemlerinin iptal edildiği iddiası

Frankfurt’ta oy verme işlemlerinin iptal edildiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada Anayasa değişikliği referandumu için Frankfurt Başkonsolosluğu’nda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının oy kullanmaları için kurulan sandıkların, bir kişinin iki kere oy kullandığının tespiti nedeniyle kapatıldığı ve Frankfurt’ta oy verme işlemlerinin iptal edildiği iddia edildi.

frankfurt ta oy verme islemleri

Haber ilk olarak 1 Nisan Cumartesi günü Sözcü gazetesinde yayınlandı. Ali Gülen’in haberinde, Frankfurt Başkonsolosluğu’ndaki sandıklarda bir kişinin iki kere oy kullandığı iddiası üzerine tutanak tutulduğu ve Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) oy verme işlemlerinin durdurulması talimatı verdiği belirtildi.

Haberde ayrıca “YSK, iki saat sonra oy verme işleminin yeniden başlatılmasını kararlaştırdı” ifadesi de yer aldı. Haber, sosyal medyada Frankfurt Başkonsolosluğu’nda oy verme işlemlerinin tamamen durdurulduğu iddiasıyla yayıldı.

Ancak sandıkların tamamen kapatıldığı, oy verme işlemlerinin sonlandırıldığı iddiası doğru değil. Yalnızca mükerrer oy şüphesi olan sandıkta oy kullanma işlemi bir süreliğine durduruldu.

Oy verme işlemi bir süreliğine durduruldu

Konu hakkında görüştüğümüz YSK, sandıkların kapatılmasının söz konusu olmadığını belirterek, sandıklarda oy verme işlemlerinin devam ettiğini, sandıkların günlük oy verme süresi dolduktan sonra kapatıldığını ve ertesi gün yeniden açıldığını söyledi. Mükerrer oy kullanımı ile ilgili ise henüz bir kurul kararı olmadığını söyleyen YSK, durumun kurul kararı ile netleşeceği bilgisini verdi.

Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, Anadolu Ajansı (AA) muhabirine yaptığı açıklamada, mükerrer oy kullanma işlemi hakkında tutanak tutulduğunu ancak oy verme işlemlerinin son bulduğu bilgisinin doğru olmadığını belirtti.

Frankfurt’taki oy verme işlemlerini yakından takip eden Halk TV Almanya Temsilcisi Oktan Erdikmen de olayı doğrulayarak, “Frankfurt’ta oy verme işlemleri ile ilgili bir sorun yok. Bir kişi iki defa kullanmaya çalışmış. Bu nedenle o sandıkta YSK'dan cevap gelene kadar kısa bir süre oy verme durmuştu. Diğer sandıklarda devam etti. Şu anda da bütün sandıklarda oy verme işlemi devam ediyor” dedi.

Yurt dışında kurulacak sandıklar YSK’nın 15 Şubat 2017’de aldığı 101 No’lu karar kapsamında belirleniyor. Bu karar doğrultusunda Almanya’da sadece başkonsolosluklarda sandık kuruldu.