Fotoğraftakinin THK’nın tek yangın söndürme uçağı olduğu iddiası

Fotoğraftakinin THK’nın tek yangın söndürme uçağı olduğu iddiası

Karma Karma

Bulgular

Görseldeki Polonya yapımı Dromader uçağı, hem yangın söndürme hem de zirai ilaçlama maksatlı kullanılıyor.

THK envanterinde yer alan tek uçak tipi bu değil.

Yunanistan'ın M-18 Dromader ile yaptığı yangın müdahalesi görüntülerine ulaşmak mümkün.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Türkiye’nin dört bir yanında orman yangınları devam ederken, THK envanterinde bulunan yangın söndürme uçakları hakkında iddialar da yayılıyor. Sosyal medyada paylaşılan çeşitli gönderilerde, fotoğraftaki uçağın THK envanterinde bulunan yangın söndürme uçağı olduğu iddia edildi. 

dromader iddia gorsel

M-18 Dromader hem zirai ilaçlama hem yangın söndürme amaçlı kullanılıyor

Üretici firma PZL-Mielec, M-18 Dromader uçağının Polonya tarafından üretilen tek motorlu zirai ilaçlama ve yangın söndürme uçağı olduğunu ifade ediyor: “Dromader, esas olarak geniş tarım alanlarının işlenmesi (su püskürtme, tozlanma ve gübreleme) ve ormanlarda, çalılıklarda ve mahsullerde çıkan yangınları söndürmek için tasarlanmıştır.” Yani M-18 Dromader’ın birden fazla işlevi var.

YouTube’da, M-18 Dromader model uçakların hem tarımsal gübreleme yaptığı hem de yangınla mücadele ettiği birçok farklı video mevcut.

M-18 Dromader birçok ülkede yangın söndürme aracı olarak kullanılıyor. Bu ülkeler arasında bulunan Yunanistan’ın M-18 Dromader ile yaptığı yangın müdahalesi görüntülerine ulaşmak da mümkün. Yani bu uçaklar Akdeniz ikliminde çıkan lokal yangınlara müdahalede kullanılabilecek kadar işlevli.

THK envanterinde farklı yangın söndürme uçakları var

Fakat M-18 Dromader, THK envanterinde bulunan tek yangın söndürme uçağı değil. Türkiye’de yangın söndürme uçaklarının sayısı ile ilgili iddiaların ardından 29 Temmuz 2021’de yazılı bir açıklama yapan Türk Hava Kurumu, “Şu anda Manavgat dahil ülkemizin çeşitli bölgelerinde üç adet Beriev BE-200, 10 bin litre kapasiteli amfibik yangın söndürme uçağı, 15 adet Mİ-8 2 bin 500 litre kapasiteli genel maksat helikopteri, iki adet genel maksat yangın söndürme CH-47 Chinook 7 bin 500 litre kapasiteli helikopterler olmak üzere toplam 20 aracımız Manavgat'taki orman yangınları dahil, ülkemizin her bölgesinde devam eden yangınlara ara vermeden müdahale etmektedir” dedi. 

Artık yangın müdahalelerinde kullanılmayan Canadair CL-215’in 2009’dan itibaren Türk Hava Kurumu Gökçen Havacılık envanter listesinde bulunduğu biliniyor. Ancak bu kaynakta güncel bir veri yer almıyor. 

Resmi Gazete’de THK’nın envanterinde bulunan 11 adet M-18 A/B Dromader uçağının Nisan 2020’de ihale usulüyle satılacağına dair bir ilan yayınlanmış

Dromader uçaklarının ne durumda olduklarına dair daha güncel bir bilgi yer almıyor. Ancak görseldeki TC-ZAR kuyruk numaralı uçak Resmi Gazete’nin açıkladığı satış listesinde yer almıyor. Teyit görseldeki uçağın hala envanterde yer alıp almadığını öğrenmek için bilgi edinme başvurusu yaptı.