Fotoğraftakilerin insan derisi ve uzuvlarından yapıldığı iddiası

Fotoğraftakilerin insan derisi ve uzuvlarından yapıldığı iddiası

Karma Karma

Bulgular

Askıdaki objelerin olduğu ilk görseldeki ürünler sentetik deriden üretilmiş ve insan derisine benzetilmiş.

Paylaşımda yer alan ve minik insan figürlerinin olduğu görseller sanatçı Lim Qi Xuan tarafından üretiliyor.

İddia görselinde kullanılan son fotoğraf ise tarışmalı; Endonezyalı tasarımcı Arnold Putra timsah dili ve insan omurgasından yapıldığını iddia ettiği bir çantayı satışa çıkarmıştı.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen fotoğrafın, insan derisinden yapılan kıyafetleri gösterdiği iddia edildi. 24 Haziran 2020’de Facebook’a yüklenen kolaj, 3 bin kişi tarafından paylaşıldı

Fotoğraflarda gerçek insanlara ait olduğu iddiasıyla paylaşılan kıyafet ve insan uzuvları görülebiliyor. 

bebek deri

Fotoğraftaki ürünlerin insan derisinden üretildiği iddiası doğru değil. Askıdaki objelerin olduğu ilk görseldeki ürünler sentetik deriden üretilmiş ve insan derisine benzetilmiş. Kaşıktaki minyatür uzuvlar ve kaselerin içinde bulunanlar ise, bir sanatçının ürettiği yapay figürler. Son olarak sol altta bulunan beyaz çantadaki bebek omurgasının gerçek olup olmadığı ise tartışmalara yol açmış. 

İlk görseldekiler insan derisinden üretilmiyor

İnsan derisinden üretildiği iddiasıyla paylaşılan fotoğraftaki ürünler, Fransız sanatçı Olivier Goulet tarafından sentetik deriden tasarlanmış. İnsan derisine benzeyen ürünler üretmeyi amaçlayan Goulet, SkinBag olarak nitelediği ürünün buruşuk ve organik görünüme sahip yapay bir madde olduğunu ifade ediyor. Sanatçı ürünün sanat ve iç dekorasyon gibi alanlarda da kullanılabileceğini belirtiyor.

canta insan deri

Sanatçının 2006 yılında ürettiği eserin orijinal halini buradan görmek mümkün.

Fransız sanatçının ürünleri dünyada da ilgi konusu olmuş. Mart 2012’de Vice tarafından yapılan bir söyleşide Goulet, sentetik kıyafetleri 1997’de üretmeye başladığının altını çiziyor. Sorulan bir soru hakkında gerçek insan derisini istese de kullanamayacağını, çünkü çok dayanıksız olduğunu söylüyor

insan derisi

Goluet’in kendi internet sitesinde sentetik deriden ürettiği ürünleri incelemek de mümkün. Üstteki fotoğrafta insan derisine benzetilmiş bir kol çantası görülebiliyor.  

Küçük insan figürleri de bir sanatçı tarafından üretiliyor

Paylaşımda yer alan ve minik insan figürlerinin olduğu görseller sanatçı Lim Qi Xuan tarafından üretiliyor. Küçük ve figüratif şeyleri sevdiğini ifade eden Singapurlu sanatçı, heykeltraş olacağını hiç aklına getirmediğini açıklıyor. Xuan’ın internet sitesinde yer alan açıklamada ise figürlerin fantastik hikayelere, eski meraklara ve zaman yolculuğuna olan sevgisiyle şekillendiği ifade ediliyor

Xuan çalışmalarını Instagram hesabında da paylaşıyor. Hesap incelendiğinde benzer diğer figürler de görülebiliyor. 

figur deri

İddia görselinde kullanılan son fotoğraf ise tartışmalı. Kemikten bir sap ve beyaz çantanın olduğu görsel, Nisan 2020’de dünyada da gündem oldu. Endonezyalı tasarımcı Arnold Putra timsah dili ve insan omurgasından yapıldığını iddia ettiği bir çantayı satışa çıkarmıştı. 

Insider’da yer alan yazıya göre çanta çocuk osteopatlarına da gösterilmiş. Doktorlar, omurganın insan omurgasına benzediğini, ancak bir çocuğa ait olduğunun kesin olarak söylenemeyeceğini ifade ediyor. Putra ise konu hakkında kesin bir açıklamada bulunmamış. 

Sonuç olarak insan omurgasından üretildiği iddia edilen çanta görseli hariç diğer fotoğrafların gerçek insan derisi ve uzuvlarını göstermediği açık. Bu görselleri yanlış bilgi türlerinden bağlamdan koparma olarak nitelemek mümkün.