Fotoğraftakilerin gerçek uzaylılar olduğu iddiası

Fotoğraftakilerin gerçek uzaylılar olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Sedye üzerindeki uzaylı figürü, bir oyun sahnesinden.

Görüntülerin alındığı asıl videoya, şirketin YouTube kanalından erişmek mümkün.

Uzaylı figürü ise Cadılar Bayramı için kostüm ve maske tasarımları ile bilinen Distortions Unlimited şirketine ait.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Dünya dışı yaşam formlarıyla ilgili olduğu öne sürülen paylaşımların ardı gelmiyor. Bunlardan bir başkası da, birkaç fotoğraf eşliğinde “montaj değil hakikat” mesajı veriyor. 

Fotoğraflarda askerlerin sedye üzerinde taşıdığının bir uzaylı olduğu söyleniyor. Aynı karede paylaşılan farklı bir görüntüde sahilde bulunduğu söylenen bir ‘yaratık’ var.

uzayli yaratik iddiasi tw

Sedye üzerinde taşınan ilk ‘canlı’ gerçek değil, bir maket. Fotoğraflar Ballahack Airsoft şirketinin hazırladığı oyunda, oyuncu ekiplerin düşen bir uzay aracından bir uzaylıyı kurtarmaya çalıştığı kurgu sahnenin (2:00) bir bölümünden. Görüntülerin alındığı asıl videoya,  şirketin YouTube kanalından erişmek mümkün.

Oyun alanında oyuna katılanlar tarafından da çekilen farklı açılardan çekilmiş fotoğraflar da var.

field game ballahack

Oyunda kullanılan ve oyuncular tarafından taşınan uzaylı figürü ise Cadılar Bayramı için kostüm ve maske tasarımları ile bilinen Distortions Unlimited şirketine ait. Tersine görsel aramalarına göre, sitede uzaylı figürü satışı halen devam ediyor. Ürünün ebay ve benzer ticaret sitelerinde de satışta.

alien death prop game

Paylaşımda aynı karede bulunan ve sahilde bulunan yaratığa ait olduğu iddia edilen görüntüler de, ilk videonun yayılmasıyla popülerleşti. Rio de Janeiro'daki São Gonçalo nehri kenarlarında gizemli bir yaratık görüldüğü iddia ediliyor. 

Görüntü hayvan fetüsüne ait olabilir

Arama motorlarında tersine görsel aramalar sonucunda YouTube’da paylaşılan bir videoya ulaşıyoruz. 

Videoda Brezilya’da bulunduğu iddia edilen yaratığın tembel hayvan türüne ait bir fetüs olabileceği bilgisi paylaşılıyor (3:25). Londra’da Hunterian Müzesi’nde çekilen tembel hayvan türüne ait fetüs fotoğrafı bu.

sloth fetus jam

Görüldüğü iddia edilen yaratığın tırnakları, tembel hayvan tırnakları ile aynı. 

sloth two fingered foetus

Yaratık iddiası hakkında paylaşımlar dışında farklı bir kaynağa rastlanmıyor. Ancak tembel hayvan türüne ait başka bir görüntü yaratık iddiaları ile daha önce de benzer görüntüler eşliğinde bir çok sitede paylaşılmıştı. 

2019 yılında Panama Kanalı’nda bulunduğu iddia edilen bir yaratığın uzaylı olduğu iddialarından sonra, Panama Ulusal Çevre Otoritesi kalıntılarda yapılan biyopsi neticesinde cesedin tembel hayvana ait bir ceset olduğu ortaya çıkmıştı. Ceset suda uzun süre kaldığı için tüyleri yok olmuş ve ceset deformasyona uğramıştı. 

Ancak açıklamalara rağmen yaratık iddiası daha sonra da bir çok haber sitesinde paylaşılmaya devam etmişti. 

Memeli canlıların çoğu ömürlerinin ilk aşamalarında birbirine benziyor, canlılar anne karnındaki gelişimleri sırasında zamanla ayrışıyorlar. Bu ilk halleri, uzaylı iddialarında gördüğümüz forma hayli benzer. İnsanlık fetüs görüntüsünün dehşetinden dolayı uzaylıları böyle hayal ediyor olabilir. 

Dünya dışı akıllı varlıkların keşfi üzerine sayısız arayışa rağmen, insanlık yerkürenin ötesinde canlı bir bakterinin varlığını dahi kanıtlayabilmiş değil. Şimdilik evrende yalnızız.