Fotoğraftakilerin dünyanın en siyah ve en beyaz tenli insanları olduğu iddiası

Fotoğraftakilerin dünyanın en siyah ve en beyaz tenli insanları olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Paylaşımdaki kişiler model. Shaun Ross ve Papis Loveday’in fotoğrafları 2011 yılında Chaos dergisinde yayınlanan “Out of Circulation” başlıklı yazı için çekilmiş.

Çekimlerin stilistliğini Alexis Knox yaparken, fotoğrafları Rebecca Litchfield çekmiş.

Fotoğraflar için her iki modelin de cilt tonlarına müdahale edilmiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyadaki bir paylaşımda, fotoğraftakilerin dünyanın en siyah ve en beyaz tenli insanları gösterdiği iddia edildi. 

dunyanin en siyah ve en beyaz tenli kisileri iddiasi

Fotoğraftaki modellere makyaj yapılmış 

Fotoğrafla ilgili tersine görsel arama sonuçlarına göre paylaşımdaki kişiler model. Shaun Ross ve Papis Loveday’in fotoğrafları 2011 yılında Chaos dergisinde yayınlanan “Out of Circulation” başlıklı yazının parçası olarak çekilmiş. Çekimlerin stilistliğini Alexis Knox yaparken, fotoğrafları Rebecca Litchfield çekmiş. 

chaos out of circulation dergi

Çekim için her iki modelin de cilt tonlarına makyajla müdahale edilmiş. Stilist Alexis Knox’un kişisel internet sayfasında makyaj anından fotoğraflar var. 

makyaj anindan bir kare

Shaun Ross ve Papis Loveday’in kişisel Instagram hesaplarına baktığımızda da modellere makyaj yapıldığını anlayabiliyoruz. Çünkü her iki modelin de kendi ten renkleri fotoğraflardakinden biraz farklı. Örneğin Shaun Ross fotoğrafta göründüğü kadar açık bir ten rengine değil. 

shaun ross papis loveday guncel fotolar

Shaun Ross (solda) ve Papis Loveday (sağda) kişisel Instagram hesaplarındaki fotoğrafları.

Dünyada hala ırk ve renk ayrımcılığı var

Dünyada hala ırk ayrımcılığı sebebiyle insanlar dışlanıyor ve ayrımcılığa maruz kalıyor. Bu ayrımcılığın kendini gösterdiği alanlardan biri de cilt aydınlatıcı ürünler pazarı. Pazar araştırması şirketi Zion, satışların 2017'de 4 milyar dolardan 2024'e kadar 9 milyar dolara ulaşmasını beklediğini açıklamıştı. Hatta protestoların ardından, bazı şirketler cilt beyazlatma ürünleri satmamaya karar vermişti. 

Ayrımcılık kendini ücret ve işe alımlarda da gösteriyor. Siyah ve beyazlar arasında önemli bir ücret eşitsizliği yaşandığı biliniyor.