Fotoğraftaki uçağın İzmir’e yardım malzemeleri taşıyan Yunan kargo uçağı olduğu iddiası

Fotoğraftaki uçağın İzmir’e yardım malzemeleri taşıyan Yunan kargo uçağı olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Kargo uçağına dair fotoğraf eski tarihli.

Uçağın Türkiye’ye geldiğine dair bir kanıt yok.

Şimdilik Yunanistan’dan bir yardım gelmedi.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Ege Denizinde 30 Ekim 2020’de meydana gelen ve 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından ortaya atılan bir iddiaya göre Yunanistan’a ait bir C-130 tipi nakliye uçağı Türkiye’ye yardım getirdi. 

Depremden saatler sonra yapılan paylaşımlarda bahsi geçen uçağın indiği nokta ya da havalimanı ise belirtilmedi.

yunanistan ucak

Uçak fotoğrafı eski tarihli

Türkiye’ye geldiği iddia edilerek paylaşılan Yunanistan Hava Kuvvetleri’ne ait C-130 tipi kargo uçağının fotoğrafı eski tarihli. Fotoğraf 19 Aralık 2013’te fotoğrafçı Ilias N. Diakoumakos tarafından Elefsis’te çekilmiş. Yani fotoğraf çekildiği sırada uçağın Türkiye sınırlarında bulunmadığı açık.

yunanistan ucak yardim

HAF-745 olarak kodlanan (Hellenic Air Force) uçak hakkında çevrimiçi hava takip platformlarından bazı bilgilere ulaşılabiliyor. Ancak uçağın 30 Ekim 2020’de nerede olduğuna dair bir bilgi yok.

Flightradar24 ve ADS-B Exchange isimli uçuş takip sitelerine bakıldığında uçağın geçmiş tarihli uçuşlarına erişilemiyor. 

yunanistan ucak yardim yunan

Askeri kargo uçaklarının inip kalkabildiği İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na inen uçakların arasında da, bu uçağın bilgisi yer almıyor. Konu hakkında Adnan Menderes Havalimanı ile iletişime geçen Teyit, iddianın ortaya atıldığı saatlerde Yunanistan’a ait C-130 tipi uçağın havalimanına inmediği bilgisine ulaştı

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis depremin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak taziyelerini iletti. Yunanistan’ın Türkiye Büyükelçiliği ise Twitter’dan yaptığı paylaşımda iki ülkenin Dışişleri Bakanlarının görüşme yaptığı ve ihtiyaç görülmesi durumunda yardım teklifinde bulunulduğu ifade etti. Teyit konu hakkında Yunanistan Büyükelçiliği’nden henüz bir yanıt alamadı. 

Yunan basınında yer alan haberlerde kargo uçaklarının aynı depremden etkilenenler için Samos adasına gittiği ifade ediliyor. Ancak Türkiye’ye giden uçak hakkında bir habere rastlanmıyor

Yunanistan daha önce 17 Ağustos 1999 Gölcük depreminde C-130 kargo uçaklarıyla Türkiye’ye bazı yardımları ulaştırmıştı