Fotoğraftaki Akhal Teke atının dünyanın en güzel atı seçildiği iddiası

Fotoğraftaki Akhal Teke atının dünyanın en güzel atı seçildiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İddiada yer alan fotoğraf 2010 yılından beri dolaşımda.

Bu atın “dünyanın en güzel atı” seçildiğine dair resmi bir bilgi yok.

Akhal Teke atları eski ve nadir atlar olarak biliniyor ve bir genelleme olarak atlar arasındaki en güzel at olabileceği söyleniyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir iddiaya göre fotoğraftaki Türkmenistan’a özgü Akhal Teke atı dünyanın en güzel atı seçildi. İddia uzun zamandır sosyal medyada ve haber sitelerinde dünyanın en güzel atları başlığında paylaşılıyor. Bazı sitelerde atın Türkiye’de yaşadığı da söylenmiş

dunyanin en guzel ati iddiasi

Fotoğraf 2010 yılından beri internette dolaşımda

İnternette tersine görsel arama yöntemiyle fotoğraftaki atla ilgili bazı bilgilere ulaşılabiliyor. Fotoğraf, 2010 yılından beri internette dolaşımda. Ulusal ve uluslararası pek çok sitede de “Akhal Teke” ya da “dünyanın en güzel atı” yazarak aratıldığında da bu fotoğrafa ulaşılıyor.

Akhal Teke olarak bilinen cins, "at dünyasının süper modeli" diye tabir ediliyor. Bu yüzden internette ve sosyal medyada her yıl neredeyse düzenli olarak “yılın atı” seçildiği iddiasıyla paylaşılıyor. Fakat fotoğrafların kaynağı ve hangi olayla ilişkili olduğu bilinmiyor.

Fotoğraftaki detaylara bakıldığında, Türkiye’den olduğu iddiaları yanlışlanabiliyor, çünkü Rusya’dan olduğunu gösteren bazı ipuçları var. Arkada görülen binalar ve denizaltı görüntüsü gibi. 

dunyanin en guzel ati gorsel ipucu

akhal teke at gorsel ipucu son

Denizaltı aracındaki “Д-2” kodu kiril alfabesiyle yazılmış. Rusya’dan olabileceğini gösteren bu ipucuyla bir arama yapıldığında fotoğrafın Rusya'nın St. Petersburg kentindeki D-2 Narodovolets müzesi önünden olduğu anlaşılıyor

yandex maps atin konumu

İnternette ilk olarak rastlanan 2010 yılındaki fotoğraflarda bölgede atlarla çekilmiş başka fotoğraflar da var, ancak herhangi bir açıklama eklenmemiş. Diğer fotoğrafları da tersine görsel arama yaparak incelediğimizde 2010’dan öncesine gidilemiyor. Rusça ve İngilizce anahtar kelimelerle 2010 yılında Rusya’da atlar için bir güzellik yarışması yapıldığı ve birincisinin iddia fotoğrafındaki at olduğu konusunda da bir bilgi yok. 

Akhal Teke cinsi atlar hakkında ne biliniyor?

Atların Orta Asya mitolojisinde mühim bir yeri var. Akhal Teke cinsi atlar da nadir ve en eski at ırklarından biri olarak biliniyor. Kökenine ilişkin net bilgiler olmasa da Orta Asya’nın, yani Türkmenistan, Kazakistan ve Kırgızistan gibi ülkelerin etkisinin olabileceği düşünülüyor. Kaynaklara göre, bu atların 3 bin yıllık bir geçmişi var ve antik Çin’de de yerel bir öneme sahip. Sovyet dönemiyle birlikte bu atlar o bölgede de at çiftliklerinde özel olarak bakılmaya başlandı

Bu atları nadir kılan özellikleri ise hızları, dayanıklılıkları ve zekaları. Görünüşlerinden ve parlak tüylerinden dolayı da altın at olarak anılıyorlar.

Dünyada sadece 3 bin kadar Akhal Teke at olduğu söyleniyor.  Avrupa’da Akhal Teke atlarıyla yarışlar da yapılıyor ve bu fotoğraflardaki atların da tıpkı iddia görselindeki at gibi bakımlı oldukları görülüyor. 

akhal teke atlar yaris

Bu at, Türkmenistan’ın bayrağında da yer alıyor.

turkmenistan bayrak logo