Fotoğraftaki temizlik işçisi ve kızı hakkındaki iddialar

Fotoğraftaki temizlik işçisi ve kızı hakkındaki iddialar

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf Cezayir’de temizlik işçisi olarak çalışan Hüseyin Najem’i (Amca) gösteriyor.

Bazı kaynaklarda fotoğraftaki genç kadının Hüseyin Najem’in biyolojik kızı olmadığı belirtilmiş.

Fotoğrafı da minnettarlığını dile getirmek için paylaştığı aktarılmış. Ancak hiçbir kaynakta iddiadaki ifadelere rastlanmıyor.

Uzun süredir sosyal medyada dolaşımda olan fotoğrafın, “Arkadaşlarına benim temizlikçi olduğumu söyleme” diyen Urfalı temizlik işçisinin kızının “Bu benim babam. Temizlikçi olarak çalışıyor. Babamla gurur duyuyorum. Büyük babanın büyük kızı” notuyla paylaştığını gösterdiği iddia edildi.

urfali temizlikci kizi iddiasipng

Fotoğraftaki temizlik işçisi Cezayirli

Fotoğraf Cezayir’de Dely Ibrahim bölgesinde çalışan temizlik işçisi Hüseyin Najem’i (Amca) gösteriyor. 2016 yılında temizlik işçisiyle ilgili çok sayıda haber yapılmış. Hatta temizlik işçisiyle yapılmış çok sayıda röportaj da mevcut.

Hüseyin Najem’in evli ve yedi çocuk babası olduğundan da bahsedilmiş. Bazı kaynaklarda fotoğraftaki genç kadının Hüseyin Najem’in biyolojik değil, yetiştirdiği kızı olduğu belirtilmiş. Fotoğrafı da minnettarlığını dile getirmek için paylaştığı aktarılmış. Ancak hiçbir kaynakta iddiadaki ifadelere rastlanmıyor.

Cezayirli temizlik işçisiyle yapılan röportajda şunlar yazılmış: “53 yaşındaki Hüseyin Amca, Cezayir’in Dely İbrahim Belediyesi’nde temizlik işçisi olarak çalışıyor. Caddedeki herkes onu tanıyor. İnsanlara saygı gösterdiği ve insanların mesleğini takdir etmeleri için asker selamı veriyor.” 

gazete haber cezayirli temizlik iscisi

Hüseyin Najem'in, kızıyla fotoğrafı yayıldıktan sonra işinden atıldığı, ancak daha sonra belediye tarafından yeniden işe alındığı da basına yansımış.

cezayirli temizlik iscisi tv roportajpng

Gazeteci Ahmet Hakan da 4 Ağustos 2019 tarihli “Bu babayla sadece ve sadece gurur duyulur” başlıklı köşe yazısında “temizlik işçisi ve kızı” hakkındaki iddialara yer vermişti.

Hakan, aynı yıl 5 Ağustos’ta yayınlanan yazısında da “trollendik” diyerek temizlik işçisi ve kızı hakkında anlatılanların yalan çıktığını
yazmıştı.

Benzer anlatılarla sosyal medyada dolaşan iddiayı Malumatfuruş ve AFP Fact Check de inceledi.