Fotoğraftaki renkli tepeler Oltu’da değil Çin’de

Fotoğraftaki renkli tepeler Oltu’da değil Çin’de

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf, Erzurum’dan değil.

Bu renkli tepeler, Çin’in Gansu bölgesindeki Zhangye Danxia jeolojik parkında yer alıyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada 24 Aralık 2019 tarihinde paylaşılan bir fotoğrafın Erzurum’un Oltu ilçesinde bulunan Gökkuşağı Tepeleri’ne ait olduğu iddia edildi. Fotoğraf, 11 bin beğeni alırken bin 200 kez paylaşıldı. 

erzurum_oltu_iddia

Ancak fotoğraf, Erzurum’dan değil. Bu renkli tepeler, Çin’in Gansu bölgesindeki Zhangye Danxia jeolojik parkında yer alıyor.  

Çin’deki parka Google Maps’ten ulaşmak mümkün

Fotoğrafın Çin’den olduğuna dair bulgulara Google Haritalar sayesinde erişmek mümkün. Dikkat edilirse, tepelere gökkuşağı rengini veren jeolojik plakaların yatay bir şekilde uzandığı görülebilir. 

cin_renkli_dag

cin_renkli_dag_4

Çin’de yer alan Zhangye Danxia’nın 24 milyondan fazla yılda oluştuğu ve mineralyerleşmelerinin ardından sarı, turuncu, kırmızı gibi farklı renklerin ortaya çıktığı biliniyor. Yani bu kadar farklı renk tonunun bir arada bulunması, dağları oluşturan kayaçların oluşma ve aşınma süreçleriyle ilgili. 

Tepelerin de içinde bulunduğu bölge jeolojik park ilan edilerek, 2009 yılında UNESCO tarafından koruma altına alına alınmış.   

cin_dag_olusum

Gökkuşağı tepelerinin oluşumunu gösteren şema

Oltu’daki gökkuşağı tepesi görseldekinden farklı 

İlgili iddiada yer alan fotoğraf Çin’den olsa da, Erzurum’da da benzer bir tepelik alan var. Anadolu Ajansı’nın görüntülediği bölgeyi bu sayede keşfetmek mümkün. Burada yer alan tepeler ise Çin’dekilerden farklı olarak 45 milyon yıl öncesine tarihlendiriliyor.

İki tepelik alan arasındaki ayrımı anlamak için, Çin’de yere paralel uzanan tabakaların aksine, Oltu’da tepelere farklı renkler veren tabakaların dikey oluşuna da bakılabilir. 

erzurum_dag

Benzerleri Iğdır ve Peru’da var 

Türkiye’de gökkuşağı renkli tepeleri görebileceğiniz tek yer Erzurum da değil. Iğdır’da da benzer jeolojik oluşumlara rastlayabiliyoruz. Dünyadaki benzer bir diğer örnek ise Peru’dan.

\"\"

Iğdır’daki gökkuşağı tepeleri

\"\"

Peru’daki gökkuşağı tepeleri

Sonuç olarak fotoğrafta görülen renkli tepeler Erzurum’un Oltu ilçesinde yer almıyor. Fotoğraf, Çin’in Zhangye Danxia bölgesindeki gökkuşağı tepelerine ait.