Fotoğraftaki kuyruk Nimet Abla’nın önünden değil

Fotoğraftaki kuyruk Nimet Abla’nın önünden değil

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf, 2014 yılında Çin’de gerçekleşen bir işe alım fuarı sırasında kaydedilmiş.

Fotoğrafın Zhengzhou Uluslararası Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleşen iki günlük bir işe alım fuarı sırasında çekildiği görülüyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada 24 Aralık 2019 tarihinde paylaşılan bir fotoğrafın, ünlü milli piyango bayisi Nimet Abla’nın önünde oluşan kuyruğu gösterdiği iddia edildi. Fotoğraf, 3 binden fazla beğeni ve 5 bin 200 paylaşım aldı. 

nimet_abla_kuyruk

Ancak iddia yanlış. Fotoğraf, 2014 yılında Çin’de gerçekleşen bir işe alım fuarı sırasında kaydedilmiş. 

Fotoğraf, Çin’deki Zhengzhou Kongre Merkezi’nden 

Tersine görsel arama yöntemiyle, fotoğrafın 15 Şubat 2014’te Zhengzhou Uluslararası Kongre ve Sergi Merkezi'nde gerçekleşen iki günlük bir işe alım fuarı sırasında çekildiği görülüyor. O gün farklı açılardan çekilmiş başka fotoğraflara ulaşmak da mümkün. 

china henan zhengzhou job fair long line

Farklı açıdan çekilen bir fotoğraf. İddia konusu görseldeki açı, insanların ellerinde tuttukları gazeteler, sis gibi tüm detaylar uyuşuyor.  

Kongre binasına Google Maps’ten ulaşılabiliyor

Fotoğrafın çekildiği yer olan Zhenghou Kongre Merkezi’nin girişindeki bölgeye Google Maps’te yapılan bir aramayla ulaşılabiliyor. İddia konusu fotoğraf ile fuar alanı, mekan görüntülerine bakıldığında da eşleşiyor.  

zhengzhou_nimet_abla

Kongre merkezinin 2017 yılına ait görüntüsü

zhengzhou_alani

İddiada yer alan fotoğrafta belirgin bir şekilde kırmızı direkleri görebiliyoruz. Bu kırmızı direkler Zhengzhou Kongre Merkezi binasına ait. 

İşe alım fuarı aynı yerde her yıl düzenleniyor 

14 Şubat 2014’te gerçekleşen işe alım fuarı, belirli aralıklarla Zhenghou Kongre Merkezi’nde yapılıyor. Resmi internet sitesinden bu bilgilere ulaşabiliyoruz. Benzer bir fuar, 2020 yılının Şubat ayında da gerçekleşecek.

zhengzhou_web_site_ise_alim

Nimet Abla’nın önünde de kuyruklar oluşuyor

İstanbul’da üç bayisi olan Nimet Abla oldukça ünlü. Ancak iddia konusu fotoğraf, bu bayilerden herhangi birine ait değil. Örneğin İstanbul Eminönü’nde Mısır Çarşısı’nın yanında yer alan Nimet Abla piyango bayinin önünde de her yılbaşı öncesi benzer kuyruklar oluşuyor

nimet_abla_istanbul

Eminönü’ndeki Nimet Abla bayinin haritada görünümü

nimet_abla_kuyruk_1

Bayinin önünde oluşan kuyruk