Fotoğraftaki köprünün Japonya’da ve ücretsiz olduğu iddiası

Fotoğraftaki köprünün Japonya’da ve ücretsiz olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Sky Brigde adlı köprü Japonya değil Malezya'da.

Köprü ücretsiz değil, köprüden geçmek için bilet almak gerekiyor.

Köprüyü Japonlar değil, İsviçre ve Malezyalı şirketler yapmış.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan görseldeki bir köprüyü Japonlar’ın yaptığı ve köprünün ücretsiz olduğu iddia edildi.

koprunun japonlar tarafindan yapildigi

Köprü Malezya’da

Tersine arama yöntemi kullanıldığında, iddianın 2017’den beri paylaşıldığı görülebiliyor

Fakat köprüyü Japonlar yapmamış. Yine tersine görsel arama yöntemi kullanılarak köprünün turizm amacıyla kullanıldığına dair bilgilerin yer aldığı bir internet sitesine ulaşmak mümkün

Köprü, Malezya’da Machinchang Dağı’nda bulunuyor. 27 Şubat 2005’te açılan köprünün adı Sky Bridge ve yüksekliği 100 metre. Ayrıca Sky Bridge, 125 metre uzunluğunda ve dünyadaki en geniş virajlı köprülerden biri. 

sky brigde uydu goruntusu

Köprünün tasarımı ve inşasında da Japonların dahli yoktu. Sky Brigde’in tasarımı İsviçreli Wyss Planning'e ait, hatta şirket bu tasarımla ödül de almış. Yapım işini ise Malezyalı Alam Langkawi Mühendislik ile İsviçreli BBR VT üstlenmiş.

sky brigde orijinal goruntu

Köprü ücretsiz de değil. Panorama Langkawi adlı bir şirkete ait olan köprüye ulaşmak için, şirketin turizm paketlerinden alınması gerekiyor. Şirket, tur için kişi başı 28 Malezya Ringgiti (49 TL) istiyor

Sky Brigde’e dair daha önce Türkiye’de bazı haber sitelerinde de haberler yapılmıştı. 30 Nisan 2020’de TGRT Haber’in internet sitesinde, “Dünyanın En İlginç ve En Tuhaf Köprüleri” adlı içerikte, Sky Brigde de yer verildi.