Fotoğraftaki kişinin Taliban’ın atadığı Merkez Bankası Başkanı olduğu iddiası

Fotoğraftaki kişinin Taliban’ın atadığı Merkez Bankası Başkanı olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraftaki Taliban üyesi ancak Merkez Bankası’na başkan atanmadı.

Afganistan’ın yeni Merkez Bankası Başkanı Hacı Muhammed İdris fotoğraftaki kişi değil.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

India Today kaynağından çıkan ve kısa sürede sosyal medyada viral olan fotoğrafın Afganistan’ın yeni Merkez Bankası Başkanı’na ait olduğu iddia edildi. Türkiye’de de yaygınlaşan fotoğrafa pek çok farklı yorum yapıldı, Twitter şakalarının konusu oldu

taliban banka twitter

Fotoğraftaki kişi yeni başkan değil

Taliban, Afganistan'da idareyi ele geçirdikten kısa süre sonra, geçici hükümetinde yer alan isimleri duyurdu. Merkez Bankası Başkanı olarak atanan isim, Hacı Muhammed İdris.

Reuters’in ulaştığı üst düzey bir Taliban yetkilisi, Muhammed İdris’in Taliban’ın önceki lideri Molla Aktar Mansur döneminde uzun süre finans alanında çalıştığını ve örgütün finans başkanı olduğunu söylemiş

Yetkiliye göre İdris’in finans veya ekonomi alanında eğitimi olmadığı gibi, herhangi bir üniversite eğitimi de bulunmuyor. Ancak sosyal medyada viral olan fotoğraftaki kişi Hacı Muhammed İdris değil.

Afganistan Merkez Bankası’nın 23 Ağustos tarihli Facebook paylaşımında İdris’in başkanlık ettiği bir toplantı yapıldığını görüyoruz. Paylaşımdan ayrıca yeni başkanın diğer adının Mulvi Abdül Kahir olduğunu öğreniyoruz. Aynı paylaşım resmi Twitter hesabında da bulunuyor.

6 Eylül’deki bir başka Facebook paylaşımında da İdris’in başkanlık yaptığı toplantıların devam ettiğini öğrenebiliyoruz. Twitter hesabından yapılan aynı toplantıyla ilgili paylaşımda başkanın yüzünü net görebildiğimiz fotoğrafa erişebiliyoruz. 

taliban banka baskani

Hacı Muhammed İdris (solda)

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafta yer alan kişiyle bu fotoğrafı karşılaştırdığımızda ise aynı kişi olmadığını görmek mümkün. 

taliban banka kapak

Merkez Bankası tarafından ve Taliban öncesi dönemde yapılan paylaşımlarda toplantı yapılan makamın, Muhammed İdris’in de fotoğrafının olduğu yer olduğunu tespit edebiliyoruz

afganistan merkez bankasi

1 Ağustos 2021 tarihli Afganistan Merkez Bankası paylaşımı

Boom Live’ın yaptığı doğrulama analizinde, ulaştıkları Afgan gazeteci fotoğraftaki kişinin Taliban üyesi olduğunu söylemiş, ancak verilen bilgiye göre bu üst kademelerde görevli bir kişi değil.

Fotoğrafta arkada gözüken mavi renkli bayrağın, Afganistan Gelir İdaresi’ninkine benzediği de söylenebilir. Ülkenin merkez bankasının en yeni tarihli basın açıklamasında kullanılan güncel logosu ise farklı görünüyor.

afganistan merkez bankasi toplanti

11 Ağustos 2020 tarihli Afganistan Gelir İdaresi’nde gerçekleşen toplantıdan fotoğraf. Arkada gözüken bayrağın rengi ve üzerindeki desenler, viral fotoğrafta arkada gördüğümüz bayrak ile benzer.

dari new logo

Afgan merkez bankasının güncel logosu

İddiayla ilgili Malumatfuruş’un da bir doğrulama analizi bulunuyor.