Fotoğraftaki el yazısının Meral Akşener’e ait olduğu iddiası

Fotoğraftaki el yazısının Meral Akşener’e ait olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Anıtkabir Özel Defteri’ndeki el yazısıyla Meral Akşener’in geçmiş el yazıları uyuşmuyor.

Metnin altında bulunan Akşener’in imzası farklı bir yazı tipi ve kalemle atılmış.

Ziyarete ait görüntüler incelendiğinde Akşener’in Anıtkabir Özel Defterini yalnızca imzaladığı görülüyor.

Teyit'in ulaştığı Meral Akşener'in danışmanı Murat İde metni bir kaligrafi sanatçısının kaleme aldığını aktardı.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla İyi Partili kadınlarla birlikte Anıtkabir'i ziyaret etti. Meral Akşener ziyareti esnasında Anıtkabir Özel Defteri’ni de imzaladı

Sosyal medyada ise Akşener’in Anıtkabir Özel Defteri’ne yazdığı metnin fotoğrafı birçok kez paylaşıldı ve fotoğrafta görülen el yazısının Akşener’e ait olduğu iddia edildi. 

aksener kaligrafi iddia

El yazısı Akşener’in geçmiş el yazıları ile uyuşmuyor 

Meral Akşener Eylül 2022’de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu Saraçhane’de bulunan İBB Binasında ziyaret etmiş ve İBB Şeref Defteri’ni de imzalamıştı. Meral Akşener’in İBB Şeref Defteri’ndeki el yazısı ile Anıtkabir Özel Defteri’ndeki yazı karşılaştırıldığında aradaki farklar net bir şekilde görülebiliyor. 

fotograftaki el yazisinin meral aksenere ait oldugu iddiasi el yazisi karsilastirma

Meral Akşener’in Anıtkabir Özel Defteri’ne yazdığı metnin bulunduğu fotoğraf incelendiğinde Akşener’in imzasının farklı bir yazı tipiyle ve kalemle atıldığı da belli oluyor. 

fotograftaki el yazisinin meral aksenere ait oldugu iddiasi imza

Meral Akşener’in Anıtkabir ziyaretine ait görüntüler incelendiğinde de Akşener’in Anıtkabir Özel Defterini yalnızca imzaladığı net bir şekilde görülebiliyor


Teyit’in ulaştığı Meral Akşener'in danışmanı
Murat İde de yazının Akşener’e ait olmadığını belirtti. Murat İde’nin aktarımına göre Meral Akşener, Anıtkabir Özel Defteri’nde bir anı bırakmak için metni bir kaligrafi sanatçısına kaleme aldırdı. 

Anıtkabir’de görevli bir yazı yazma personeli bulunmuyor

Bazı sosyal medya kullanıcıları ise fotoğrafta görülen metnin Anıtkabir’de görevli bir hattat personeli tarafından kaleme alındığını iddia etti. Ancak Teyit’in daha önceki yıllarda iletişime geçtiği Anıtkabir Komutanlığı Anıt ve Müzeler Genel Müdürlüğü bu iddiaları reddetmişti. 

Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan farklı isimlerin metinlerine ait fotoğraflar incelendiğinde de bu iddianın doğru olmadığı anlaşılıyor

fotograftaki el yazisinin meral aksenere ait oldugu iddiasi farkli metinler

Teyit, benzer iddiaları daha öncede inceledi