Fotoğraftaki ailenin Suriye'den Türkiye'ye geldiği iddiası

Fotoğraftaki ailenin Suriye'den Türkiye'ye geldiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Aile Filistinli ve Gazze’de yaşıyor.

Yardımeli Derneği geçim sıkıntısı yaşayan aileye Kasım 2013 tarihinde yardım etmiş. Fotoğraf da bu yardımla ilgili.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir görselin, Suriye’den Türkiye’ye sığınan bir aileyi gösterdiği iddia edildi. 

suriyeli aile iddiasi

Aile Filistinli ve Gazze’de yaşıyor

İddia konusu görseli tersine görsel arama yoluyla arattığımızda, 2013 yılından bir habere ulaşıyoruz. Görsel, ilk olarak Yardımeli Derneği’ne ait bir haberde kullanılmış. Habere göre görseldeki aile ise Suriyeli olmadığı gibi Türkiye’de de yaşamıyor. Fotoğraftaki aile Filistin Gazze’de yaşayan Bataş ailesi. 

Bataş ailesi, 11 çocuk sahibi ve anne haberin yapıldığı dönemde 21 yaşındaymış. 14 yaşındayken evlenmiş ve yedi yılda sonucusu beşiz olmak üzere, altı doğum yapmış. Aile geçim sıkıntısı yaşadığı için Kasım 2013'te dernekten yardım almış. Aileye sağlanan destek, Haber 7’nin internet sitesinde de haberleştirilmiş.

Aile yardımdan birkaç ay önce, Haziran 2013’te de çeşitli haber bültenlerinde yer bulmuş ve yardıma ihtiyaçları olduğu bilgisiyle farklı fotoğrafları yayınlanmış.

filistinli ailegazzedeki aile

Kasım (üstte) ve Haziran (altta) 2013 tarihlerinde yayınlanan fotoğraflar.

Bu fotoğraflar iddia konusu fotoğrafla karşılaştırıldığında kişilerin aynı kişiler olduğu, bebeklerinse büyüdüğü görülebiliyor. Yani Haziran 2013 tarihli haberler ile Kasım 2013 tarihinde Yardımeli Derneği'nin yardım ettiği aile aynı. Aile Filistin'de yaşıyor.

Erken yaşta ve sık doğumun anne ve bebeklerin bedensel ve mental sağlıklarını tehlikeye attığı biliniyor. Ailenin her bir çocuğa ayırdığı zaman, maddi ve manevi kaynaklar kısıtlı olduğundan, erken yaşta ve sık doğum Dünya Sağlık Örgütü tarafından tavsiye edilmiyor.

İddia daha önce Doğruluk Payı tarafından da yanlışlanmıştı.

Teyit daha önce de Türkiye’de yaşayan Suriyelilerle ilgili gündeme gelen birçok iddiayı ele almıştı.