Fotoğraftaki adamın estetik ameliyat yaptırdığı için eşine dava açtığı iddiası

Fotoğraftaki adamın estetik ameliyat yaptırdığı için eşine dava açtığı iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf gerçek bir çift ve çocuklarını göstermiyor. Tayvanlı modelin de yer aldığı bir estetik cerrahi reklamı için çekilmiş.

Reklamın başlığı ise “Endişelenmen gereken tek şey bunu çocuklarına nasıl açıklayacaksın” idi. Ancak fotoğrafın hikayesi zamanla değişmiş.

Hikaye ise 2004 yılında Çin’de Heilongjiang Morning Post’ta benzeri bir habere dayanıyor. Fotoğraf bu hikayeyle birlikte yaygınlaşıyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraftaki Çinli iş insanının, çocukları kendisine benzemediği için estetik yaptırdığını fark ettikten sonra karısına dava açtığı iddia edildi.

estetikyapankarisibosandiiddiasi

Fotoğraf bir reklam çekiminden

Yıllardır internette dolaşan ve popüler bir “meme” haline gelen fotoğrafı, tersine görsel arama ile aradığımızda gerçek hikayeye ulaşıyoruz. Fotoğraftaki gerçek bir çift ve çocukları değil. Üç çocuklu aile fotoğrafı J Walter Thompson (JWT) adlı bir plastik cerrahinin reklamını gösteriyor. Tayvanlı model Heidi Yeh de 2012 yılında bu reklamda yer almış. Reklamın başlığı ise “Endişelenmen gereken tek şey bunu çocuklarına nasıl açıklayacaksın” idi. Ancak fotoğrafın hikayesi internette yayılırken değişmiş. 

modelheidiyehreklamfilmi

Fotoğrafla birlikte dolaşıma sokulan hikaye, 2004 yılında Çin’de Heilongjiang Morning Post’ta benzeri bir habere dayanıyor. Haber çocuğu doğduktan sonra karısının estetik bir ameliyat geçirdiğini öğrenen adamın karısından boşandığı konu ediliyor.

İnternette yayılan yanlış haber modelin kariyerine zarar vermiş

Tayvanlı model Heidi Yeh, yanlış haberin kendisine maddi ve manevi nasıl zarar verdiğini BBC’ye anlatmış. Yeh, iddialardan sonra estetik yapmadığına kimsenin inanmadığını belirtiyor. Bu durumun kariyerine zarar verdiğini ve artık reklamlarda küçük rollerde yer aldığını da aktarmış. Model Yeh, fotoğrafı internette izinsiz paylaştığı için JWT plastik cerrahine dava açmış.

Model Yeh’in Facebook hesabında oynadığı reklamlara dair paylaşımları da görmek mümkün.