Fotoğrafta yaşlı adamın sakalını kesenin CHP üyesi olduğu iddiası

Fotoğrafta yaşlı adamın sakalını kesenin CHP üyesi olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görselde yaşlı adamın sakalını kesen CHP Gençlik Kollarının bir üyesi değil. Alman askeri yaşlı bir Yahudi adamın sakalını kesiyor.

CHP Gençlik Kolları 1954’te oluşturuldu. Gönderide iddia edildiği gibi 1946’da henüz mevcut değildi.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada çokça paylaşılan bir fotoğrafın, yaşlı bir adamın sakallarını kesen CHP Gençlik Kolları üyesine ait olduğu iddia edildi. 

sakali kesilen yasli adam

Fotoğrafta Alman askerleri Yahudi bir adamın sakalını kesiyor

İddiada yer alan görseli tersine görsel arama ile araştırdığımızda, karşımıza II. Dünya Savaşı sırasında çekilmiş Alman askerlerine ait fotoğraflar çıkıyor. Fotoğrafın orijinalini, Almanya Federal Arşivi’nin (Das Bundesarchiv) internet sitesinde "Zwangsrasur eines Juden" (Bir Yahudi’nin Zorla Tıraş Edilmesi) başlığıyla görmek mümkün.

alman yahudi

Buradaki bilgilere göre, Temmuz 1941’de Ukrayna’da Friedrich Gehrmann tarafından çekilen fotoğrafta görünen, Alman askerleri tarafından zorla tıraş edilen yaşlı bir Yahudi adam

Fotoğraf, Michael Verhoeven’ın savaş sırasında Alman askerlerinin Yahudilere uygulanan şiddet ve zulümden sorumlu olduğunu ortaya koymak amacıyla çektiği The Unknown Soldier belgeselinde de kullanılmış.

CHP Gençlik Kolları 1946’da yoktu

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafta yer alan iddiada 1946’da yaşlı adamın sakalını kesenlerin CHP Gençlik Kolları olduğu belirtiliyor. Ancak 1946’da CHP’nin böyle bir örgütlenmesi bulunmuyordu. 26 Kasım 1951’de yapılan CHP 9. Olağan Kurultayı’nda Gençlik Kolları’nın kurulması için ilk çalışmalar başlatıldı ve Şubat 1954’te Gençlik Kolları Merkezi Yönetimi’nin oluşturulması ile resmiyet kazandı.

chp genclik kollari

İddia daha önce Doğruluk Payı tarafından da incelendi.