Fotoğrafın Ayşe Begüm Onbaşı'ya ait olduğu iddiası

Fotoğrafın Ayşe Begüm Onbaşı'ya ait olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraftaki sporcu ritmik jimnastikçi Havva Şevval Ergel.

Fotoğraf Ergel’in 2015 yılında Saraybosna’da katıldığı özel bir jimnastik turnuvasında çekilmiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Türkiye’nin milli sporcusu Ayşe Begüm Onbaşı, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonası'nda birinci olarak altın madalya kazandı. Onbaşı’nın birinciliği sonrası sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın sporcunun geçmişte katıldığı bir müsabakadan olduğu iddia edildi. Fotoğrafta diğer ülkelerden müsabakaya pek çok sporcunun katıldığı, Türkiye’den ise yalnız bir sporcunun yer aldığı görülüyor. 

fotograftaki sporcunun ayse begum onbasi iddiasi

Fotoğraftaki sporcu ritmik jimnastik dalında yarışan Havva Şevval Ergel

İddia paylaşımına konu olan fotoğrafta “2015-Sarajevo” yazıyor. İnternette anahtar kelimelerle 2015’te Saraybosna’da yapılan bir yarışma olup olmadığı bilgisi araştırılabilir. Sonuçlara göre Bosna Hersek’te “Kıtalararası ve Uluslararası Ritmik Jimnastik Turnuvası, Sevala Mujic 2015” adında düzenlenen özel bir turnuva olduğu görülüyor. Fotoğrafçı Daniel Palhegyi tarafından turnuvada çekilmiş fotoğraflar incelendiğinde, Türkiye’den turnuvaya katılan sporcunun fotoğrafına ve ismine ulaşılıyor. Buna göre yarışmaya katılan sporcu Ayşe Begüm Onbaşı değil, Havva Şevval Ergel. Ergel’in müsabakada giydiği fotoğraf, saçı ve ayakkabıları da iddia paylaşımdaki görselle uyumluluk gösteriyor.

havva sevval ergel jimnastik turnuva

Ergel katıldığı yarışmada derece alarak üçüncü olmuş. Yarışma sırasında 10 yaşında olan Ergel, tek başına katıldığı turnuvayla ilgili Sözcü gazetesine verdiği röportajda, bu özel turnuvanın katıldığı ilk yarışma olduğunu ve tek başına katılmasının sebebinin ‘büyüklerin hırs savaşından’ kaynaklandığını söylemiş. Sporcunun Facebook hesabında da yarışmadan fotoğraflar paylaşılmış ve fotoğraftaki kişinin aerobik jimnastikçi Ayşe Begüm Onbaşı olmadığı belirtilmiş

Bir banka kadınlar günü reklamında Ergel’in tek başına olmasını konu etmişti

Ritmik jimnastik sporcusu Havva Şevval Ergel’in Türkiye’yi turnuvada tek başına temsil etmesini bir banka da  kadınlar günü reklam filminde konu etmiş ve kadınların yalnız olmadığını, yalnız kalmayacağı mesajını vermişti

Türkiye’de jimnastik sporunda elde edilen başarılar son yıllarda daha fazla konuşulsa da, yine de futbol, basketbol gibi branşlardan daha az konuşulmasını sosyal medya kullanıcıları da çoğu zaman esprili bir dille dile getiriyor. Jimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, jimnastikte sporcu sayısının son yedi yılda bin 200 sporcudan 120 binlere yaklaştığını söylüyor.