Fotoğrafta ‘Tayyip bize maske değil ücretsiz şarap dağıt’ yazdığı iddiası

Fotoğrafta ‘Tayyip bize maske değil ücretsiz şarap dağıt’ yazdığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fotoğrafın orijinalinde kağıtta İngilizce "Daha çok şarap lazım" yazıyor.

‘Tayyip bize maske değil ücretsiz şarap dağıt’ yazısı fotoğrafa montajlanmış.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafta, camın arkasında görülen kadının elinde bulunan kağıtta ‘Tayyip bize maske değil, ücretsiz şarap dağıt’ yazdığı iddia edildi. Paylaşımlardan yalnız biri binden fazla beğeni aldı. 

need more wine iddia

Ancak iddia doğru değil. Fotoğrafın orijinalinde kağıtta İngilizce ‘Need more wine’ (Daha çok şarap lazım) yazıyor. ‘Tayyip bize maske değil ücretsiz şarap dağıt’ yazısı fotoğrafa montajlanmış. 

Fotoğraftaki yazı montajlanmış 

Fotoğraf tersine görsel arama yöntemiyle aratıldığında ilk olarak 4 Nisan 2020 tarihinde paylaşıldığı görülüyor. Kelly Muller isimli kişi Twitter paylaşımında Covid-19 nedeniyle evden çıkamayan 82 yaşındaki annesini ziyarete gittiğinde bu manzarayla karşılaştığını söylüyor

need more wine orijinal

Fotoğrafın orijinalinde ‘Need More Wine’ yazıyor.

Annette Muller isimli yaşlı kadının daha fazla şarap istediğini yazdığı bu fotoğraf, kızı tarafından paylaşılınca fazlasıyla ilgi görmüş. Kelly, annesine kırmızı ya da beyaz şaraptan hangisini tercih ettiğini sorduktan sonra, onu şarabıyla buluşturduğu anları da paylaşmış. 

need more wine after

Geçtiğimiz günlerde benzer bir görüntü ABD’nin Pensilvanya eyaletinde de yaşanmıştı. 93 yaşındaki Olive Veronesi penceresinden bir pankartla biraya ihtiyacı olduğunu göstermiş ve fotoğraf hızla yayılınca kendisine bir marka 150 kutu bira yollamıştı.

need more beer

Erdoğan ücretsiz maske dağıtımı yapılacağını açıklamıştı

Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 65 yaş üstü kişilerin sokağa çıkmasıyla ilgili kısıtlama getirilmişti. Bir başka tedbir ise herkes için maske takma zorunluluğu getirilmesiydi. Başvuru halinde evlere ücretsiz maske dağıtımı yapılacağı da duyurulmuştu.

Sonuç olarak paylaşımlarda yer alan fotoğrafta ‘Tayyip bize maske değil, ücretsiz şarap dağıt’ yazdığı iddiası doğru değil. Fotoğraf montajlanmış. İddia, manipülasyona örnek.