Fotoğrafta İmamoğlu ile birlikte görünen Yunan vekil Ioannis Lagos değil

Fotoğrafta İmamoğlu ile birlikte görünen Yunan vekil Ioannis Lagos değil

Yanlış Yanlış

Bulgular

İmamoğlu'nun yer aldığı fotoğrafta solda oturan kişi Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias.

Dendias'ın paylaşımları incelendiğinde de Aralık 2019'da İmamoğlu'nu ziyaret ettiği sırada çekilen fotoğraflar görülebilir.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yer alan ve Teyit’e de ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu, Avrupa Parlamentosu’nun bir oturumunda Türk bayrağı yırtan vekille birlikte gösterdiği iddia edildi.

Screen Shot 2020 02 07 at 1.54.18 PM

Ancak iddia doğru değil. Fotoğrafta solda oturan kişi Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias.


Fotoğraftaki kişi Yunanistan Dışişleri Bakanı

Fotoğrafa, tersine görsel arama yöntemi kullanılarak 25 Aralık 2019 tarihli bir haberden ulaşılabiliyor. Gaste24 isimli sitede, eleştirel bir üslupla görselin Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın Türkiye ziyaretinden olduğu bilgisi yer alıyor. 

Yunanistan Dışişleri Bakanı ise Nikos Dendias. Dendias ismi Google görsellerde aratıldığında da fotoğraftaki kişi olduğunu anlayabiliyoruz. 

dendiasgoogle 1024x461

Nikos Dendias’ın Twitter hesabı incelendiğindeyse Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın Ekrem İmamoğlu’nu 25 Aralık 2019 tarihinde ziyaret ettiğini, fotoğrafın aynı yerden olduğunu ve fotoğraftaki kişinin bakan olduğunu anlayabiliyoruz. Hatta bakanın tweetinde İstanbul kelimesini kullanmaması bazı haber sitelerinden tepki toplamıştı.

Dendiastweet

Dendias’ın ziyaretinden diğer fotoğraflara İmamoğlu’nun Twitter hesabından da ulaşılabiliyor. Yunan bakanın ziyareti Anadolu Ajansı’nın haberinde de yer alıyor

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nun “Yunan adalarında insani durum” adını taşıyan toplantısında bayrak yırtan kişiyse ırkçı Altın Şafak partisi mensubu Ioannis Lagos. Bayrağı yırtan kişinin Lagos olduğu bilgisine Türkiye’de yaygın medyada yapılan haberlerden, konuşmanın tamamının yer aldığı Voice of America’nın YouTube hesabından ve Avrupa Parlamentosu’nun internet sitesinden ulaşılabiliyor

İki ismin fotoğrafları yan yana koyup bakıldığındaysa Lagos ile Dendias’ın birbirine benzemediğini de anlayabiliyoruz.

  • dendias 1Nikos Dendias
  • laogsIoannis Lagos

Sonuç olarak, fotoğraf Ekrem İmamoğlu’nu Türk bayrağını yırtan Ioannis Lagos ile yan yana göstermiyor. Fotoğraftaki kişi Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias. Paylaşım hatalı ilişkilendirmeye örnek gösterilebilir.