Fotoğrafta Fethullah Gülen’in yanındaki kişi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank mı?

Fotoğrafta Fethullah Gülen’in yanındaki kişi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank mı?

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğrafta Fethullah Gülen’in yanında bulunan kişi, tiyatrocu Vural Arısoy.

Atalay Demirci ve Yusuf Kulaksız’ın da bulunduğu fotoğrafın ANSE ekibinin Fethullah Gülen’i bir ziyareti sonrasında çekildiği söylenebilir.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit'e ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafta, Fethullah Gülen’in yanında bulunan kaftanlı kişinin, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank olduğu iddia edildi.

“Zorkı” isimli sayfa tarafından 11 Ekim 2018’de Facebook’a yüklenen fotoğraf yaklaşık 5 bin kişi tarafından paylaşıldı. Yine başka bir kullanıcı tarafından 12 Ekim 2018’de Facebook’a yüklenen görsel yaklaşık 3 bin kişi tarafından beğenildi.

varank feto bakan

Gülen’in yanındaki tiyatrocu Vural Arısoy

Ancak, fotoğrafta Fethullah Gülen’in yanında bulunan kişi, tiyatrocu Vural Arısoy.

Fotoğrafın orijinalinde Fethullah Gülen’in yanında başka isimlerin de olduğu görülebiliyor. Fotoğrafın ise komedyen Atalay Demirci’nin 2016 yılında bir grup tarafından Twitter hesabının hacklenmesiyle ortaya çıktığını söylemek mümkün. Demirci’nin hacklenen Twitter hesabından Enes Kanter ve Hakan Şükür gibi isimlerle iletişimde olduğu belirlenmişti. Daha sonra Atalay Demirci ve kaftanlı bir kişinin de olduğu bahsi geçen fotoğraf sosyal medyada konuşulmaya başlandı.

mustafa varank feto

HaberTürk Gazetesi’nde yer alan 1 Ağustos 2016 tarihli bir haberde, Demirci’nin hesabından çıkan fotoğraftaki kaftanlı kişinin Vural Arısoy olduğu ifade ediliyor. Haberde, herkesin merak ettiği Vural’ın kapatılan Samanyolu kanalında yayınlanan “Şehrayin” adlı dizide ve 2010 yapımı “Eşrefpaşalılar” isimli filmde oynadığı ifade ediliyor.

Vural Arısoy, Ankara Sanat Evi (ANSE) müdürlüğünü yaptı

Vural Arısoy’un, 2001 yılında Yusuf Kulaksız tarafından kurulan Ankara Sanat Evi (ANSE) isimli bir tiyatro grubuna dahil olduğunu söylemek mümkün. ANSE’nin internet sitesi kullanımda değil. Ancak internet sitelerinin geçmiş yıllardaki görüntülerini kaydeden archive.org’dan ANSE’nin bazı yıllarda arşivi alınmış görüntülerine ulaşılabiliyor. Sitenin “Kim Kimdir” isimli bölümüne bakıldığında Arısoy’un da ismi görülebiliyor. Buna göre Vural’ın ANSE’nin müdürlüğünü yaptığı da anlaşılıyor. Aynı bölümde Atalay Demirci ve Serkan Öztürk gibi isimler de dikkati çekiyor.

ANSE’nin, ABD’de bulunan Fethullah Gülen’in evine giderek özel bir tiyatro gösterisi yaptığına dair 7 Şubat 2007 tarihli bir habere ulaşmak mümkün. Hürriyet tarafından yapılan haberde, ANSE’nin Fethullah Gülen için düzenlediği oyunu, kapatılan Zaman Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’nın da aralarında bulunduğu bir kalabalığın izlediği ifade ediliyor. ANSE’nin kurucusu Yusuf Kulaksız ise ANSE’deki oyuncuların yüzde 80’inin Fethullah Gülen sempatizanı olduğunu ifade ediyor.

ankara sanatevi feto

ANSE’nin 10 Şubat 2007 tarihli internet sitesinde yer alan bir fotoğrafta, Atalay Demirci’nin hesabından ortaya çıkarılan fotoğraftaki kaftanla çekilmiş başka bir görüntüye ulaşılabiliyor.

anse vural arısoy

Buna ek olarak ANSE’nin TGRT’deki bir programa katıldığı ve kısa bir orta oyunu sergilediğine dair görüntüler mevcut. 13 Eylül 2008’de Mynet’e yüklenen görüntülerde ANSE’den Vural Arısoy, Serkan Öztürk ve Savaş Bayındır’ın orta oyunu sergiledikleri görülüyor. Aynı görüntülerin 8 Mayıs 2014’de İzlesene.com’a da yüklendiğini söylemek mümkün.

Kavuklu karakterini canlandıran kırmızı kıyafetli Serkan Öztürk’ün Facebook hesabında Vural Arısoy ile çekilmiş başka fotoğraflar da bulunuyor. Serkan Öztürk tarafından 24 Nisan 2008 yılında Facebook’a yüklenen fotoğraflarda Vural Arısoy’a da rastlanıyor. Ayrıca Arısoy’un üzerindeki kaftanla Fethullah Gülen’in yanında poz verirken giydiği kaftanın aynı olduğu fark edilebiliyor.

vural arısoy serkan ozturk

\"\"

Arısoy, Kasım 2015’de Bursa’da düzenlenen 16. Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali’ne de katılmış. YouTube’a yüklenen etkinliğin açılış görüntülerinde Arısoy’un Bursa Büyükşehir eski Belediye Başkanı Recep Altepe ile yan yana oturduğu görülebiliyor. Yine YouTube’a yüklenen 8 Nisan 2015 tarihli bir videoda Arısoy’un TRT Haber canlı yayınına konuk olduğu fark edilebiliyor.


Bunlara ek olarak Arısoy’un, 2010 yılında vizyona giren “Eşrefpaşalılar” isimli filmde ocakçı rolünde yer aldığını söylemek mümkün. Mustafa Varank’ı gösterdiği iddia edilen fotoğrafta Atalay Demirci’nin yanında yer alan ve Eşrefpaşalılar filminin yapımcısı da olan Yusuf Kulaksız’ın ise Anadolu Ajansı tarafından yapılan bir haberde Fethullahçı yapılanmanın üst düzey isimlerinden olduğu belirtiliyor.

Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan olarak görev yaptığı 2010 yılında Eşrefpaşalılar filminin galasına katılmış ve filmin yapımcısı Yusuf Kulaksız’a “Ha Kasımpaşa Ha Eşrefpaşa” yazılı bir plaket takdim etmişti.

\"\"

ANSE, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen maddi yardımlardan yararlanmış

27 Ocak 2017 tarihinde Hürriyet Gazetesi tarafından yapılan “Kukla desteği” başlıklı haberde, Fethullah Gülen’in yanında kaftanıyla dikkat çeken Vural Arısoy’un, kukla tiyatrocusu kardeşleri Hakan ve Alp Arısoy ile beraber Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından özel tiyatrolara verilen yardımlardan da yararlandıkları belirtiliyor.

Konu hakkında, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Samsun eski milletvekili Osman Çakır’ın özel tiyatrolar hakkında Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’a bir soru önergesi verdiği görülebiliyor. 2007 yılında verilen soru önergesine 27 Aralık 2007’de Ertuğrul Günay tarafından verilen cevapta özel tiyatrolara yapılan yardımlar hakkında da bilgiler yer alıyor. Buna göre ANSE’nin, 2005-2006 sanat sezonunda 20 bin, 2006-2007 sanat sezonunda ise 22 bin TL yardım aldığı fark edilebiliyor.

\"\"

\"\"

Temmuz 2018’de Mustafa Varank, Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak görevlendirilmişti.

\"\"

Sonuç olarak, Fethullah Gülen’in yanında yer alan fotoğraftaki kaftanlı kişinin Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank olduğu iddiası doğru değil. Fotoğraftaki kaftanlı kişi tiyatrocu Vural Arısoy. Atalay Demirci ve Yusuf Kulaksız’ın da bulunduğu fotoğrafın ise ANSE ekibinin Fethullah Gülen’i bir ziyareti sonrasında çekildiği söylenebilir.