Fotoğrafta Ekrem İmamoğlu’na Yahudi hizmet tacı hediye edilmiyor

Fotoğrafta Ekrem İmamoğlu’na Yahudi hizmet tacı hediye edilmiyor

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Paylaşımdaki fotoğraf tersine görsel arama yöntemi kullanılarak aratıldığında fotoğrafın montajlandığı anlaşılıyor.

Fotoğrafın orijinalinde İmamoğlu’nun yerinde Recep Tayyip Erdoğan yer alıyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın Ekrem İmamoğlu’na Yahudi hizmet tacı hediye edildiğini gösterdiği iddia edildi. 

iddia imamoglu yahudi taci

Ancak iddia doğru değil. Fotoğraf montajlanmış. Fotoğrafın orijinalinde İmamoğlu’nun yerinde Recep Tayyip Erdoğan yer alıyor. 

Fotoğraf montajlanmış

Paylaşımdaki fotoğraf internette tersine görsel arama yöntemi kullanılarak aratıldığında, fotoğrafın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yer aldığı orijinaline ulaşılabiliyor. Görüntü, 23 Eylül 2019 tarihinde BM Genel Kurulu için New York’ta bulunan Erdoğan’ın, Siyonizme Karşı Yahudiler Birliği heyetiyle görüşmesi sırasında çekilmiş. Anadolu Ajansı tarafından çekilen fotoğraflara ajansın sitesinden de ulaşmak mümkün. İddiaya konu olan fotoğraf ile haberlerde kullanılan fotoğraf açıları farklı olsa da, Erdoğan’la görüşen kişilerin kıyafetlerine, fotoğrafın çekildiği mekana dair ipuçlarına bakıldığında fotoğrafın aynı gün çekildiği anlaşılıyor. 

yahudi taci iddiasi orijinal

Fotoğrafın orijinali

Adsız tasarım

Fotoğrafın farklı açıdaki halinde tüm ipuçlarının aynı olduğu görülüyor.

Ayrıca aynı gün Erdoğan’ın konuşması sırasında çekilen bir başka görüntüde de perdelerin ve arkada yer alan flamanın aynı olduğu görülüyor.  

yahudi taci erdogan farkli aci

Habere ilişkin detaylarda Siyonizme Karşı Yahudiler Birliği tarafından Erdoğan’a Yahudi tacı hediye edildiği bilgisi yer almıyor. Ekrem İmamoğlu’na ise bahsedilen birlik tarafından ya da başka bir Yahudi Birliği’nden hediye edilmiş bir taç bilgisine ulaşılamıyor. Kaldı ki internette yapılan aramalarda, "Yahudi hizmet tacı" diye bir nişanın varlığına dair güvenilir bir bilgiye de erişilemiyor. 

Ekrem İmamoğlu’nun montajlandığı bu fotoğraf gibi daha önce de benzer fotoğraflar paylaşılmıştı. İmamoğlu, Erdoğan’ın Neturei Karta Ortodoks Musevi Cemaati üyeleriyle yaptığı bir görüşmeye montajlanmıştı.

Fotoğraf, parodi bir hesaptan paylaşılmış

Facebook’ta Osmanlı Ülkü Ocakları hesabından yapılan paylaşım parodi amaçlı hazırlanmış. Hesabın hakkında kısmında da “Eğlenceli içerik” bilgisi yer alıyor. Ancak hem yorumlara bakıldığında hem de başka hesaplardan yapılan paylaşımlarda da fotoğrafın gerçek sanıldığı görülebiliyor.  

Erdoğan’ın görüştüğü Neturei Karta Ortodoks Musevi Cemaati ve Siyonizme Karşı Yahudiler Birliği gibi topluluklar, siyonizme karşılar ve İsrail’in politikalarına karşı eleştiri ve kınama mesajları veriyorlar

Sonuç olarak Ekrem İmamoğlu’na Yahudi hizmet tacı hediye edildiğini gösteren fotoğraf montajlanmış. Fotoğrafın orijinalinde Cumhurbaşkanı Erdoğan yer alıyor. İddia, yanlış bilgi türlerinden parodi ve manipülasyona örnek.