Fotoğrafların umreden dönenlerin kaldığı yurt odalarının son halini gösterdiği iddiası

Fotoğrafların umreden dönenlerin kaldığı yurt odalarının son halini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğrad Covid-19 salgını ortaya çıkmadan aylar önce, Haziran 2019’da Twitter’da paylaşılmış.

Alaaddin Erkek Öğrenci Yurdu umreden dönen vatandaşların karantina süresince kaldığı yurtlar arasında değil.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gelen bir iddiaya göre, umreden döndükten sonra çeşitli yurtlarda karantinaya alınan vatandaşlar, odaları pis ve dağınık teslim etti. Umrecilerin kaldığı yurt odasını gösterdiği öne sürülen bir fotoğrafın da yer aldığı iddia, kısa zamanda sosyal medyada yaygınlaştı

kykyurtumreiddiası

Ancak fotoğraf umreden dönenlerin kaldığı yurt odalarından değil; Covid-19 salgını ortaya çıkmadan aylar önce, Haziran 2019'da Twitter’da paylaşılmış. Ayrıca, fotoğrafta görülen Alaaddin Erkek Öğrenci Yurdu umreden dönen vatandaşların karantina süresince kaldığı yurtlar arasında değil. 

Fotoğraf eski tarihli

Umreden gelen vatandaşların karantina için kaldıkları odayı gösterdiği iddia edilen fotoğraf, adsiztweet isimli bir Twitter kullanıcısı tarafından 16 Haziran 2019 tarihinde paylaşılmış. Teyit, fotoğrafı çeken kişiye ulaştı ve görüntüde yer alan yurt odasının Konya’daki Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Alaaddin Erkek Öğrenci Yurdu olduğunu öğrendi. Kullanıcı, fotoğrafı yurdun temizlenmediğini göstermek amacıyla paylaştığını da belirtti.

Ekran Alıntısı

Yurdun Facebook sayfasından eriştiğimiz fotoğraf ile iddiadaki fotoğraf da uyuşuyor.

kucultulmus

Umreden dönen vatandaşların karantina süresince Konya’da kaldığı yurtları Gençlik ve Spor Bakanlığı açıklamıştı. Listedeki yurtlar arasında Alaaddin Erkek Öğrenci Yurdu yer almıyor. Bakanlığın 4 Nisan 2020’de paylaştığı güncellemeye göre, an itibariyle 15 bin 576 vatandaş yurtlarda misafir ediliyor. Fakat umrecilerin misafir edildiği iller arasında Konya yok

İddiaya ilişkin olarak Malumatfuruş da bir analiz yayınlamış ve fotoğrafın umrecilerle ilgisi olmadığını söylemiş

Sonuç olarak fotoğraf salgın öncesine, Haziran ayına ait. İddia yaygın bilinen yanlış bilgi türlerinden hatalı ilişkilendirmeye örnek.