Fotoğrafların Türkiye'deki yapıları gösterdiği iddiası

Fotoğrafların Türkiye'deki yapıları gösterdiği iddiası

Karma Karma

Bulgular

İnternette yapılan aramada Türkiye’den olduğu iddiasıyla paylaşılan avize Hollanda'da bir firma tarafında yapılan ürünü gösteriyor.

Maliye Bakanlığı yeni binası olarak sunulan ortadaki yapı Çin Komünist Partisi’nin yayın organı olan People’s Daily isimli gazetenin yeni ofisinin inşaat halini gösteriyor.

Paylaşımda yer alan son yapı ise İstanbul Esenler Otogarı’nda bulunan Cumhuriyet Camisi’ni gösteriyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir gönderide yer alan fotoğraftaki avize ve mimari yapıların Türkiye’de bulunduğu iddia edildi. Paylaşıma göre en baştaki avize “kaçak sarayda” (Cumhurbaşkanlığı külliyesi) yer alıyor, ortadaki yapı Maliye Bakanlığı’nın yeni binası ve son görsel ise Esenler Camisi ile minaresini gösteriyor. 

Bir kullanıcı tarafından 11 Haziran 2020’de Twitter’da paylaşılan görsel yaklaşık 2 bin 500 kişi tarafından beğenildi. Bahsi geçen kolaj daha önceki yıllarda da sosyal medyada paylaşılmış.

camii fallik yapı

Ancak avizenin külliyede yer aldığı iddiası doğru değil. Fallus biçimindeki avize ilginç tasarımlar yapan bir firmanın kataloğunda yer alıyor. Maliye Bakanlığı’nın yeni binası olarak gösterilen ortadaki yapı ise Çin’deki People's Daily gazetesinin binası. Esenler Camii ise Türkiye’de. 

Avize Türkiye’den değil

İnternette yapılan aramada Türkiye’den olduğu iddiasıyla paylaşılan avizenin Hollanda merkezli Rock & Royal isimli bir firma tarafından yapıldığı bilgisine ulaşmak mümkün. Kişiselleştirilmiş lüks ürünler tasarlayan bu firma 2005 yılından itibaren benzer ürünler üretmiş. Sanatçı Hans van Bentem şimdiye kadar birçok farklı tasarıma sahip avize tasarlamış.

rock royal

Rock & Royal’ın internet sitesi artık hizmet vermese de Wayback Machine aracılığıyla ürünlerin bulunduğu sayfaya erişilebiliyor. Birçok farklı model arasında “Dick” olarak adlandırılan fallik tasarım da görülebiliyor

Fallus biçimli avize bir internet efsanesi haline gelmiş ve sayısız capste kullanılmış. Daha önce avizenin Beyaz Saray’da kullanıldığına dair mizahi paylaşımlar da yapılmış

Ortadaki bina Çin’de

Maliye Bakanlığı yeni binası olarak sunulan ortadaki yapı ise Çin Komünist Partisi’nin yayın organı olan People's Daily isimli gazetenin yeni ofisinin inşaat halini gösteriyor. Gazetenin yeni binası 2013 yılında inşaat halindeyken, biçimi yüzünden dünyaca üne kavuşmuş. The Guardian’da yer alan 10 Mayıs 2013 tarihli bir haberde binanın fallikliğine işaret ediliyor

cin bina yeni 1

Getty Images’de yer alan fotoğraflarda da binanın 2013 yılındaki halini görmek mümkün. 15 Mayıs 2013’te Mark Ralston tarafından çekilen bir fotoğrafta Pekin’deki yapı net olarak görülebiliyor

2013 yılında kulenin baş mimarı Zhou Qi da inşaat halinde bulunan yapıyı arkasına alarak poz vermiş. Bina tamamlandıktan sonra tartışılan görüntüsünü kaybetmiş.

Son yapı Türkiye’den 

Paylaşımda yer alan son yapı ise İstanbul Esenler Otogarı’nda bulunan Cumhuriyet Camisi’ni gösteriyor. Google Haritalar’da yer alan bir fotoğrafta cami net olarak görülebiliyor. Buna ek olarak Google Sokak Görünümleri aracılığıyla caminin bir bölümünü izlemek de mümkün.

esenler camii

İnsan cinsel organlarından esinlenen ve fallik mimari olarak nitelenen akım eski dönemlere kadar uzanıyor. Bu yapılar hep ilgi çekici bulundu. Fransız mimar Claude Nicolas Ledoux’un, 1773’te tasarladığı ve zevk evi (House of Pleasure) adını verdiği yapı, bu akımın iyi örneklerinden.

Sonuç olarak gönderide yer alan alan ilk iki görselin Türkiye ile alakası yok. Bu görseller yanlış bilginin türlerinden hatalı ilişkilendirme olarak nitelenebilir. Son görsel ise Esenler’de bulunan Cumhuriyet Camisi’ne ait.