Fotoğrafların Türkiye’deki bayatlayan tavukların çamaşır suyuyla yıkandığını gösterdiği iddiası

Fotoğrafların Türkiye’deki bayatlayan tavukların çamaşır suyuyla yıkandığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Tersine görsel arama yöntemiyle fotoğrafların ilk olarak Mayıs 2020'de Honduras Ekonomik Kalkınma Sekreterliği’ne ait sosyal medya hesabında paylaşıldığı bilgisine ulaşıyoruz.

Fotoğraflar Honduras’ta Ekonomik Kalkınma Sekreterliği’nin tarihi geçmiş gıdalara uyguladığı denatürasyon işlemini gösteriyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Görevli olduğu düşünülen kişiler tarafından tavukların üzerine çamaşır suyu döküldüğü görülen fotoğraflar, sosyal medyada hızla yayıldı. Paylaşımlarda üzerine çamaşır suyu dökülen bayatlamış tavukların tüketilmesi için pazara sunulacağıiddiaedilmiş. Ayrıca fotoğrafların Türkiye’den olduğu söylenmiş.   

iddia tavuk camasir suyu

Ancak iddia doğru değil. Fotoğraflar Honduras’ta Ekonomik Kalkınma Sekreterliği’nin tarihi geçmiş gıdalara uyguladığı denatürasyon işlemini gösteriyor. 

Fotoğraflar Honduras’tan 

Fotoğraflar ilk olarak 14 Mayıs 2020 tarihinde Honduras Ekonomik Kalkınma Sekreterliği’ne ait sosyal medya hesabında paylaşılmış. Ancak bu paylaşımlar daha sonra kaldırılmış. Yine de aynı tarihte Honduras'ın haber sitesi La Prensa Santacruzana’nın sosyal medya hesabında fotoğraflar sekreterliğin paylaştığı şekilde yer almış. Fotoğraf açıklamalarında, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın Tüketicinin Korunması Genel Müdürlüğü aracılığıyla, tüketici haklarının korunması konusunda çalışmalar yaptığı, o tarihte de süresi dolan ürünlerin denatüre edilerek, yani kullanılamaz hale getirilerek piyasaya sürülmesinin önüne geçileceği bilgileri yer almış. 

tavuk camasir suyu denatüre foto

Ürünlerin denatüre edildiğine dair fotoğraflara eklenen yazılar

Honduras Ekonomik Kalkınma Sekreterliği’nin özellikle pandemi döneminde gıda denetimi konusunda pek çok çalışma yaptığıgörülüyor. Denetimlere ait fotoğrafları da sosyal medya hesaplarında paylaşıyorlar. 

Fotoğrafların Honduras’ta çekildiğini, görevlilerin kıyafetlerinde yer alan armalardan yola çıkarak söylemek de mümkün. 

honduras amblem karsilastirma

Görevlinin kıyafetinde Honduras Cumhuriyeti amblemi ve beş yıldız açıkça görülüyor.

İddia daha önce de gündeme gelmişti

Tavukların çamaşır suyuyla yıkanarak tazeymiş gibi yeniden satıldığı konusu Türkiye’de sık sık gündeme geliyor. Bayatya da bozuk tavuğun çamaşır suyu ve suyla karıştırıldıktan sonra üzerindeki bakterilerden arındırılıp tazeymiş gibi yeniden satıldığı iddiaları haberlerde sık sık yeralmıştı. Özellikle tavuk döner gibi gıdalar için çamaşır suyuyla yıkanan tavukların kullanıldığı konuşulmuştu. Şubat 2020 tarihinde yeniden gündeme gelen konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de açıklama yapmıştı. Pakdemirli iddiaların asılsız olduğunu, makamında denemek için bozuk tavuğu çamaşır suyuyla yıkadığını, yöntemin işe yaramadığını gördüğünü söylemişti. 

Sonuç olarak Türkiye’de çekildiği iddia edilen fotoğraflar Honduras’tan. Fotoğraflarda bayatlamış tavuklar, satılamasınlar diye denatüre ediliyor. İddia yanlış bilginin türlerinden hatalı ilişkilendirmeye örnek.