Fotoğrafların Şile’de yaşanan su kesintisini gösterdiği iddiası

Fotoğrafların Şile’de yaşanan su kesintisini gösterdiği iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

Fotoğrafya görülen araç ilçedeki kesintiler için bölgeye su taşıyan tankerlerden biri ve görüntü Şile’nin Alacalı mahallesinde kaydedilmiş.

İBB Beyaz Masa ve İSKİ yaptıkları açıklamalarda kesintiyi doğruladı.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın İstanbul’un Şile ilçesinde suların kesilmesinden sonra kaydedildiği iddia edildi. İSKİ’ye ait su tankerinin olduğu fotoğrafta vatandaşların su almak için beklediği görülebiliyor. 

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu tarafından 6 Temmuz 2020’de Twitter’da paylaşılan fotoğraf yaklaşık 20 bin kişi tarafından beğenildi. Fotoğraf Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından da paylaşıldı.

kesinti sile

Fotoğrafın Şile’de yaşanan su kesintisinden sonra çekildiği iddiası doğru. Görülen araç ilçedeki kesintiler için bölgeye su taşıyan tankerlerden biri ve görüntü Şile’nin Alacalı mahallesinde kaydedilmiş. İBB Beyaz Masa ve İSKİ yaptıkları açıklamalarda kesintiyi doğruladı. Ancak bu bölgedeki kesintiler, İstanbul’un süreğen sorunlarından biri; yeni değil.

Tanker Alacalı mahallesinde su dağıtımı yapmış

Vatandaşların su almak için arkasında beklediği aracın plakasının net olarak okunabildiği bir fotoğraf mevcut. 34 YN 1285 plakalı tankere 2016 tarihli bir UKOME kararında rastlanabiliyor. Listede yer alan ve fotoğraftaki tankerin de dahil olduğu 30 aracın gerekli görülmesi durumunda İSKİ adına su dağıtımı yapacağı ifade ediliyor. 

kesinti istanbul

Sosyal medya paylaşımları ve bazı haber sitelerinde bahsi geçen tankerin diğer fotoğraflarına da ulaşmak mümkün. Bir fotoğrafta tankerin arkasındaki iki katlı bir bina dikkati çekiyor. Bahsi geçen bina ise Şile’nin Alacalı mahallesinde yer alıyor. Google Haritalar yardımıyla binanın kesin konumunu tespit etmek mümkün

sile alacalı 1

alacalı istanbul 1024x493

DHA tarafından 6 Temmuz 2020’de Alacalı’da kaydedilen görüntülerde de vatandaşların su problemi yaşadığı anlaşılıyor. Buna ek olarak DHA fotoğrafları çektiği ifade edilen eski muhtar Mustafa Şişman'a ulaşmış. Görüntülerde Şişman 5 Temmuz 2020'de çektiği fotoğrafları kameralara gösteriyor. Teyit konu hakkında Şişman'a ulaşmayı başardı. Şişman kendisi tarafından çekilen bir fotoğrafı Teyit'e gönderdi. Daha önce suların kesildiği dönemde tankerle köyün deposunu doldurduklarını ifade eden Şişman, bu sefer böyle bir uygulama yapıldığını belirtti.

sile mustafa sisman muhtar

sile maskeli

Covid-19 salgını nedeniyle fotoğrafın solunda maske takan birisinin olması, görselin güncel olduğuna işaret olarak yorumlanabilir.

Teyit konu hakkında Alacalı mahallesi muhtarı Ferhat Çağlayan'la da görüştü. Çağlayan, İSKİ'nin tankerinin mahalleye gelip su dağıtımı yaptıktan sonra ayrıldığını doğruladı. Ayrıca Çağlayan suların akmaya başladığını da ifade etti. A Haber kanalı mahalleye giderek fotoğraflarda yer alan vatandaşlarla da röportaj yapmış. Bu vatandaşlardan biri olan Celal Albay tankerden su aldığını ifade ediyor

Belirtilenlere göre fotoğrafların çekildiği ve İSKİ aracının bölgede olduğu 5 Temmuz 2020'de Alacalı'da suların kesik olduğu söylenebilir. 8 Temmuz 2020 itibariyle muhtardan öğrenilen bilgiye göre mahallede sular akıyor. İSKİ'den kesintinin ne kadar sürdüğüne dair şimdilik bir bilgiye ise ulaşılamadı.

Şile’de daha önce su problemleri yaşanmış

İBB Beyaz Masa, Bakan Varank’ın paylaşımına yanıt vererek konu hakkında bir tweet attı. Yapılan açıklamada bölgede su probleminin uzun süredir gündemde olduğu ve kalıcı çözüm için çalışıldığının altı çizildi. Açıklamada 2014 ila 2019 yıllarında Şile’deki su kesintisi şikayetleri de paylaşıldı. Beyaz Masa’nın verilerine göre AK Parti’nin İBB’yi yönettiği 2018 yılında Şile’de 15 bin 83 şikayet bildirilmiş.

sile iski ibb

Konu hakkında İSKİ’den de bir açıklama geldi. İSKİ, Şile’de halihazırda 1994’te kurulan arıtma tesisinin kullanıldığını, haftasonu ilçeye gelen turistlerle beraber nüfusunun 1 milyonlara ulaştığını ve bazı mahallelerde basınç sorunu yaşandığını doğruladı

Yapılan aramalarda İBB’nin AK Parti yönetiminde olduğu dönemlerde de Şile’de su kesintileri yaşandığı anlaşılabiliyor. Nitekim sosyal medyada ilgili kilit kelimelerle arama yapıldığında, Şile'de su kesintilerinden veryansın eden ya da kesintiyi duyuran pek çok eski tarihli paylaşıma rastlamak mümkün. Bu sorunun yeni olmadığını açıkça gösteriyor. 

su kesintisi iski

Fotoğrafın eski tarihli olduğu iddiası doğru değil

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya ise Bakan Varank’ın paylaşımına gönderme yaparak görüntülerin eski olduğunu ifade etti. Kaya’nın söylemi Sputnik ve Tele 1 tarafından da haberleştirildi. Sosyal medyadaki bazı kullanıcılar da Şile’den olduğu iddia edilen fotoğrafların aslında 2016’dan olduğuna dair paylaşımlarda bulundu. 

sile eski foto

Ancak Şile’de çekilen fotoğrafların eski olduğuna kanıt olarak sunulan fotoğraflar Esenyurt’ta 2016 yılında yaşanan kesintiye ait. Yani eski tarihli ve konuyla alakalı değil. O dönem yaşanan kesinti sonrasında su dağıtımı yapan İSKİ aracı ile Şile’deki araç uyuşmuyor. 

esenyurt 2016

kesinti istanbul kopya

Mynet’te yer alan 22 Kasım 2016 tarihli habere göre de, Esenyurt’ta yaşanan su kesintisi vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılanmış. Haberde yer alan fotoğrafta tankerin 34 YN 1171 plakalı olduğu fark edilebiliyor. Ayrıca İHA ve Hürriyet’te yer alan videolarda Esenyurt’taki tanker net olarak görülebiliyor. Şile su dağıtımı yapan tanker ise daha önce belirtildiği gibi 34 YN 1285 plakalı.

Sonuç olarak fotoğrafın Şile’de yaşanan su kesintisinden sonra çekildiği iddiası doğru. İSKİ’ye bağlı araç tarafından Alacalı’da su dağıtımı yapılmış. İBB Beyaz Masa ve İSKİ yaptıkları açıklamalarda su kesintisi olduğunu doğruladı. Fotoğrafların eski tarihli olduğunu ifade eden iddialar ise doğru değil.