Fotoğrafların Sarıyer Spor Kulübü’nün otobüsüne yapılan taşlı saldırıyı gösterdiği iddiası

Fotoğrafların Sarıyer Spor Kulübü’nün otobüsüne yapılan taşlı saldırıyı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve İhlas Haber Ajansı (İHA), Mynet, Sözcü, Karar, Sabah, Fanatik, Milliyet, CNNTürk, Bursa Hakimiyet ve Tribün Dergi gibi haber siteleri tarafından da kullanılan fotoğrafların, dün oynanan Amed SK-Sarıyer SK karşılaşmasından sonra taşlanan Sarıyer SK’nın otobüsüne ait olduğu iddia edildi.

amed sarıyer

Taşlanan beyaz otobüs 2015 yılında yaşanan olaydan

Ancak fotoğrafların, Sarıyer SK’nın taşlanan otobüsüne ait olduğu iddiası doğru değil. Fotoğrafların farklı zamanlarda gerçekleşen farklı olaylardan derlenerek kullanıldığını söylemek mümkün.

Camları kırılmış beyaz bir otobüsü gösteren fotoğrafın, Malatya’dan İstanbul’a yolcu taşıyan Medine Turzim’e ait olduğu görülebiliyor. Aracın üzerinde de Medine Turizm logosu yer alıyor.

dogu dan gelen otobuslere tasli saldiri 6040322

Milliyet Gazetesi’nin 9 Eylül 2015 tarihinde yaptığı bir haberde de otobüsün diğer fotoğraflarına ulaşılabiliyor.

Yine Haber7’nin aynı tarihli bir haberinde taşlanan beyaz otobüsü görmek mümkün.

dogu dan gelen otobuslere tasli saldiri 6040480

2015 yılında yaşanan olaylarda sosyal medyadan örgütlenen eylemciler, Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinden gelen ve İç Anadolu’dan geçen çeşitli firmalara ait otobüsleri taşlamıştı.

Otobüsün içinden çekilen fotoğraf Karaman’da yaşanan bir trafik kazasından

Sarıyer Sk’nın otobüsüne ait olduğu iddiasıyla paylaşılan ve camları kırılmış otobüsün içini gösteren diğer fotoğrafın 2015 yılında Karaman’da yaşanan bir trafik kazasından sonra çekilmiş.

Fotoğrafların, Konya Yenigün isimli internet sitesi tarafından 28 Ocak 2017 tarihli bir haberde kullanıldığı görülebiliyor. Haberde Karaman otogarı yakınlarında bir başka araçla çarpışan otobüsün sol kısmındaki camların kırıldığı belirtiliyor.

Yine aynı tarihli başka bir haberde de söz konusu fotoğrafın kullanıldığı görülebiliyor.

karaman kaza

Son olarak Konhaber isimli internet sitesi tarafından da fotoğrafların Karaman’da yaşanan kazadan olduğu belirtilerek kullanıldığını görmek mümkün.

Ayrıca, Karaman’da kaza yapan otobüsün bir yolcu tarafından içerden çekilmiş görüntülerine de ulaşılabiliyor.

Camları kırık halde Karaman’dan Konya’ya şehirler arası yolculuk gerçekleştiren otobüs Milliyet ve HaberTürk Gazetesi tarafından da haberleştirilmişti.

Sarıyer SK ve Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nden yaşanan olaylar hakkında bilgi alınamadı. Sarıyer Spor Kulübü isimli resmi olmayan Facebook sayfasında ise Sarıyer taraflarlarının henüz uçağa binemeden İstanbul'da engellendiği iddia edildi.

sarıyer sk 1 1024x416