Fotoğrafların Ordu'da yaşanan sel felaketinden sonra çöken yolları gösterdiği iddiası

Fotoğrafların Ordu'da yaşanan sel felaketinden sonra çöken yolları gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf 2012 yılında Artvin’de çöken yolu gösteriyor

Fotoğraflara o dönem yapılan haberlerden ulaşmak mümkün.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların, Ordu’da yoğun yağışlar neticesinde 8 Ağustos 2018’de yaşanan sel felaketinde çöken bir yolu gösterdiği iddia edildi.

Karikateist isimli sayfa tarafından Facebook’a yüklenen fotoğraf kısa sürede yaklaşık 3 binden fazla kişi tarafından paylaşıldı ve 4 bine yakın kişi tarafından beğenildi.

Çöken yol fotoğrafı Ordu’dan olduğu iddiasıyla farklı açılardan çekilmiş versiyonlarıyla birlikte T24 gibi haber sitelerinin Twitter hesapları ile Sinan Oğan ve Alper Taş gibi siyasetçilerin Twitter hesaplarında da paylaşıldı.

iddia karikateist ordu sel

alper tas coken yol paylasimi

Fotoğraf 2012 yılında Artvin’de çöken yolu gösteriyor

Ancak fotoğrafların, Ordu’da yaşanan selden sonra çöken otoyolu gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraflar, 2012 yılında Artvin’in Hopa ilçesinde deniz dalgalarının istinat duvarını yıkması sonucu Karadeniz sahil yolunda meydana gelen çökmeyi gösteriyor.

CNN Türk tarafından yapılan 31 Ocak 2012 tarihli bir haberde söz konusu fotoğraflara ulaşılabiliyor. Haberde Hopa’da gerçekleşen olaydan sonra yaşanan çöküğün diğer fotoğraflarına da rastlanabiliyor.

hopa sahil yolu 2012hopa sahil yolu 2012 2sahil yolu coken yol 4sahil yolu coken yol 3sahil yolu coken yol 2sahil yolu coken yol

Söz konusu fotoğrafların yine aynı tarihli bir haberde Hürriyet Gazetesi tarafından da kullanıldığını söylemek mümkün.

Hopa’da yaşanan olayın NTV tarafından haberleştirilen görüntülerine de ulaşılabiliyor. Görüntülerde söz konusu yol net olarak görülebiliyor


Ordu’da sel, yaralılar var

Ordu’da çok sayıda ilçeyi vuran sel köprülerin yıkılmasına sebep olurken, afet nedeniyle yaralananlar olduğuna dair de bilgiler gelmeye devam ediyor.

Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen fotoğraflardan afetin büyüklüğünü görmek mümkün.

ordu sel dha 2 1024x497

ordu sel dha 1024x576