Fotoğrafların Meksika’da deprem öncesi gökyüzünü gösterdiği iddiası

Fotoğrafların Meksika’da deprem öncesi gökyüzünü gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraflar Meksika’dan değil ABD'den.

Fotoğraflar Paul M. Smith isimli fotoğraf sanatçısı tarafından 21 Haziran 2020, 14 Temmuz 2018, 24 Mayıs 2018 ve 29 Nisan 2019’da ABD’de çekilmiş.

Smith’in gökyüzündeki doğa olaylarını çektiği pek çok fotoğrafı bulunuyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

8 Eylül’de Meksika’da 7.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Sosyal medyada deprem öncesinde veya anında çekildiği iddia edilen ve gökyüzünde renkli ışıkların görüldüğü görseller paylaşıldı.

meksika deprem iddia twitter

Fotoğraflar farklı tarihlerde ABD’de çekilmiş

Paylaşımda yer alan görsellerin birinin üzerinde Paul M. Smith Photography yazdığı ve altında bir internet sitesi olduğu fark ediliyor. 

meksika deprem iddia gorsel

Fotoğraflar NASA makalesinde de kullanıldı

İnternette fotoğrafçının adıyla arama yaptığımızda da karşımıza fotoğrafın üzerinde bulunan internet sitesi çıkıyor.

İnternet sitesini incelediğimizde Britanyalı fotoğrafçı Paul M. Smith’in bunun gibi pek çok gökyüzü fotoğrafı çektiğini görüyoruz. Sitede yer alan biyografisinden “gökyüzündeki güzel ve eşsiz doğa olaylarına” odaklandığını öğrenebiliyoruz

Smith iddialara konu olan fotoğrafın Pecos Hank Schyma ile yaptığı ortaklık sonucunda çektiğini ve fotoğrafların NASA’da çalışan Dr. Burcu Koşar’ın bilimsel makalesine konu olduğunu söylemiş

Paylaşımlarda yer alan fotoğraflardan biri, ilk kez 21 Haziran 2020’de Paul M. Smith tarafından Facebook sayfasında paylaşılmış. Paylaşımdan görselin Kansas’ta çekildiğini öğrenebiliyoruz. 

kansas gorsel

Paul M. Smith’in 21 Haziran 2020 tarihli Facebook paylaşımı

Diğer iki fotoğraf da yine Smith’e ait ve paylaşım sırasına göre ikinci görsel 14 Temmuz 2018’de Kansas’ta, üçüncüsü 24 Mayıs 2018’de Oklahoma’da ve sonuncusu ise 29 Nisan 2019’da Kansas’ta çekilmiş.

kansas gorsel 3

Paul M. Smith’in 14 Temmuz 2018 tarihli Facebook paylaşımı

gorsel kirmizi isik

Paul M. Smith’in 24 Mayıs 2018’de Oklahoma’da çektiği fotoğraf

kansas gorsel 2

Paul M. Smith’in 29 Nisan 2019 tarihli Facebook paylaşımı

Aynı fotoğraf başka bir iddiaya da konu olmuş

paul smith iddia meksika

Fotoğraf sosyal medyada yalnızca Meksika’daki depremle ilişkilendirilmemiş. Meksika merkezli bazı haber siteleri Meksika’da deprem günü gökyüzünde görülen renkli ışıkların 8 Eylül’de Oklahoma’da da gözüktüğünü iddia etmiş

Smith, 8 Eylül’de yaptığı paylaşımda bu iddiaların doğru olmadığına ve fotoğrafların izinsiz kullanıldığına vurgu yapmış.

paul smith twitter

Smith’in 8 Eylül tarihli Twitter paylaşımı

Fotoğrafların birbirine benzemesinin nedeni ise, farklı tarihlerde kayıt altına alınsalar da aynı gök olayını göstermeleri. "Yıldırım perisi" denen bu gökyüzü olayı, aslında bir yıldırım, yani atmosferdeki yüksek miktarda elektrik boşalmaları. Gökgürültülü fırtınalarla ilişkilendirilseler de, yıldırım perilerine neden olanlar, bildiğimiz yağmur bulutları değiller. Yağmurlara neden olan fırtınalar dünya yüzeyinden yaklaşık 6-19 kilometre kadar mesafede gerçekleşirken, yıldırım perileri atmosferin daha üst bir katmanı olan mezosferde yaşanıyor. Bu yaklaşık 80 kilometrelik bir yüksekliğe tekabül ediyor.

İddiaya dair Reuters’ın da bir doğrulama analizi bulunuyor.

İlginizi çekebilir: Deprem ile hava olaylarının ilişkili olduğu iddiası