Fotoğrafların İzmir'de çıkan yangından olduğu iddiası

Fotoğrafların İzmir'de çıkan yangından olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

İddia ile birlikte paylaşılan fotoğrafların hiçbiri İzmir’deki yangını göstermiyor.

Fotoğraflardan ikisi 2007’de Kaliforniya, sırasıyla 2017 İzmir Bayındır, 2018’de Antalya ve 2007 Bursa Orhaneli’de çıkan yangından.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bazı fotoğrafların 18 Ağustos 2019’da İzmir’in Karabağlar İlçesi’nde çıkan yangını gösterdiği iddia edildi.

Twitter’daki bir kullanıcı tarafından paylaşılan fotoğraflar şimdiye kadar 161 retweet ve yaklaşık 300 beğeni aldı.

izmir yanlis fotolar iddia 1

Ancak fotoğrafların İzmir’deki yangını gösterdiği iddiası doğru değil. İddia ile birlikte paylaşılan fotoğrafların hiçbiri İzmir’deki yangını göstermiyor. Fotoğraflardan ikisi 2007’de Kaliforniya’nın farklı bölgelerinde çıkan yangınları, biri İzmir Bayındır’da 2017’de başlayan bir yangını, biri 2018’de Antalya’da meydana gelen yangını gösterirken biri de 2007’de Bursa Orhaneli’de çıkan yangından. 

İddiada paylaşılan görseller İzmir’deki yangından değil

İlk olarak sağ üstte görülen ve iki kişinin bir yangını söndürmeye çalıştığı fotoğrafın 2010’dan beri medyada arşiv fotoğrafı olarak kullanıldığı söylenebilir. İhlas Haber Ajansı’nda (İHA) 6 Eylül 2007’de yer alan bir haberde söz konusu fotoğrafa ulaşılabiliyor. Haberde Bursa'nın Orhaneli ilçesinde 7 hektarlık kızılçamın kül olmasına, yüksek gerilim hattına kapılarak yanan bir karganın sebep olduğu belirtilmiş.

saüst ilk foto iha min 2

Sol altta yer alan fotoğrafa ise Getty Images’tan ulaşılabiliyor. Fotoğraf, 18 Eylül 2007’de ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Fawnskin kasabasında başlayan yangın sırasında çekilmiş.

kaliforniya yangın min 1

İddia paylaşımda sol en üstte yer alan fotoğraf ise 26 Temmuz 2017’de İzmir Bayındır’da başlayan yangın sırasında çekilen bir videodan alınmış. 2017’deki yangınla ilgili Vatan Gazetesi’nin aynı gün çıkan bir haberine de ulaşmak mümkün.

Sağ en altta görsel ise Anadolu Ajansı’nda (AA) 20 Eylül 2018’de yer alan bir habere göre Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Göynük ile Beldibi mahalleleri arasındaki karayolu üzerinde başlayan yangın sırasında çekilengörüntülereait.

antalya kemer yangin min 1

Son fotoğrafın ise 2007’de ABD’de Kaliforniya’daki San Rafael Dağları’nda başlayan “Zaca” yangını olarak da bilinen yangından olduğu söylenebilir.

zaca yangınından bir fotoğraf min 1

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda İzmir’deki yangınla ilgili Alamos Gold isimli Kanadalı şirketin bağlantısı olduğu iddiası da bulunuyor. Söz konusu iddianın da doğru olmadığı Teyit’in 27 Ağustos 2019 tarihli analizinden görülebilir.

Sonuç olarak iddia ile birlikte paylaşılan fotoğrafların hiçbiri İzmir’deki yangını göstermiyor. Söz konusu iddi yanlış bilginin en yaygın 7 türünden “hatalı ilişkilendirme”ye örnek olarak gösterilebilir.