Fotoğrafların hamile karısı reddettiği için onun yerine poz veren erkeği gösterdiği iddiası

Fotoğrafların hamile karısı reddettiği için onun yerine poz veren erkeği gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraflar 2016’da fotoğrafçı Martyn Wilkes tarafından çekilmiş.

Gebelik konseptli fotoğrafları olan kişi Francisco Pérez. Wilkes, fikrin arkadaşı Pérez’in göbeğiyle ilgili şakalardan çıktığını söylemiş.

Pérez iki kız babası. Küçük kızı doğduğunda ismini yanlış yazdırdığı için göbeğine düşündükleri asıl ismi yazarak durumu telafi etmek istemiş.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların hamile eşi fotoğraf çekimini reddettiği için onun yerine çekime giden bir eşi gösterdiği iddia edildi. Yine iddiaya göre, fotoğraftaki kişi parasını önceden ödediği çekim zayi olmasın diye objektif karşısına geçmişti. Fotoğraflarda erkeğin göbeğine çiçekler çizildiği ve ‘Noelia’ yazdığı, kafasında da çiçekli bir taç görülüyor.

hamile fotolari iddia gorseli

Fotoğraflar 2016 yılında parodi olarak çekilmiş

Fotoğraflar Nisan 2016’da fotoğrafçı Martyn Wilkes tarafından İspanya Malaga’da çekilmiş. Wilkes’in fotoğraflarını çektiği kişi ise Paco olarak tanınan arkadaşı Francisco Pérez. İddia edildiği gibi Pérez hamile karısının fotoğraf çekimini reddettiği için bu konsept ortaya çıkmamış. Fotoğrafçı Wilkes, The Huffington Post'a çekimin hikayesini anlatmış. Wilkes, arkadaşı Paco’yla dört beş yıldır tanıştığını söylemiş. Onu hamile gibi gösteren göbeğiyle ilgili de sık sık şaka yaptığı için aklına gelen fikri hayata geçirmeye karar vermiş

Aslında Pérez'in 22 yaşında Natalia ve 26 yaşında Virginia isimli iki kızı var. Ancak Natalia doğduğunda Pérez’in eşi kızlarının ismini ‘Noelia’ diye kaydettirmesini istemiş. Fakat Pérez yol boyunca bira içip sarhoş olunca, kağıda düzgün yazamadığı isim ‘Natalia’ diye okunmuş ve öyle kaydedilmiş. Yani fotoğraflarda Pérez’in göbeğinde yazan ‘Noelia’ ismi, o günü telafi etmek için yazılmış. Bu iki fikir birleşmiş ve ortaya parodi bir fotoğraf çekimi çıkmış.

Fotoğrafların tamamına Martyn Wilkes’in sosyal medya hesaplarından da ulaşılabiliyor. 19 Eylül 2020 tarihinde Wilkes fotoğrafları yeniden paylaşıp Paco’nun ‘güzel bir kız bebek beklediğini’ söyleyerek esprili bir ileti göndermiş.

martyn wilkes facebook hamile fotolari