Fotoğrafların çocukları istismar eden rahipleri gösterdiği iddiası

Fotoğrafların çocukları istismar eden rahipleri gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İddia konusu üç fotoğraf da halka açık etkinlikler esnasında çekilmişler ve bir taciz anını göstermiyorlar.

Fotoğraflar çekim açılarından dolayı ve blurlandıkları için böyle gözüküyor.

Aileler Papa'nın çocuklarını öpmesini isteyebiliyor.

Katolik kilisesi uzun zamandır çocuk tacizi ve istismar iddialarıyla gündeme geliyor ancak açık kaynaklar tarafından kayda alınmış görüntüler yok.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada sıkça paylaşılan bazı fotoğrafların, çocukları istismar eden rahipleri gösterdiği iddia edildi. Fotoğraflar, Hristiyan din adamların çocuk tacizi ve istismarı ile ilgili, Müslüman din adamları kadar eleştirilmediği iddiasıyla birlikte paylaşılmış. 

fotograflarin cocuklari istismar eden rahipleri gosterdigi iddiasi 1

Fotoğraflar bağlamından koparılmış

Fotoğrafların hepsi başka zamanlarda ve başka yerlerde, yani bambaşka bağlamlarda çekilmiş. Fotoğraflara basit bir tersine görsel aramayla ulaşabiliyoruz. Fotoğraflardan ilki Adobe stok görseller sayfasında yayınlanmış. Reuters muhabiri tarafından çekilen fotoğrafın açıklamasında Papa II. John Paul’un 2003 yılında Vatikan Nervi Salonu düzenlenen bir etkinliğin sonunda bir bebeği öptüğü ifadeleri yer alıyor. Fotoğraf dikkatle incelendiğinde, açıdan dolayı ilk etapta dudaktan bir öpüşme gibi gözükenin, aslında yanaktan olduğu anlaşılabiliyor. 

fotograflarin cocuklari istismar eden rahipleri gosterdigi iddiasi 2 reuters

Bir diğer fotoğraf ise 23 Aralık 2009’da Vatikan’da VI. Paul salonunda çekilmiş. Reuters fotoğrafçısı Alessia Pierdomenico tarafından çekilen fotoğrafta bulunan notta, Papa XVI. Benedict’in haftalık konuşmasının sonunda tulum çalan bir çocuğu öptüğü yazıyor. Etrafta başka insanlar ve gazetecilerin de olduğunu düşününce taciz olasılığı mümkün gözükmüyor. 

fotograflarin cocuklari istismar eden rahipleri gosterdigi iddiasi 3

Diğer fotoğrafı araştırdığımızda da art arda çekilmiş bir başka fotoğrafla birlikte karşımıza çıkıyor. Fotoğraftaki papa Papa II. John Paul’un ve çocuğun birbirine sevgi gösterdiğini, herhangi bir taciz iddiası haberinde veya belgesinde kullanılmadığını söyleyebiliriz. 

fotograflarin cocuklari istismar eden rahipleri gosterdigi iddiasi 4

Yani fotoğrafların tamamı kamuoyu ve basın mensuplarının önünde çekilmişler; bir taciz ya da istismar anını göstermiyorlar. Açıları gereği zaten yanlış anlaşılmaya müsait olan fotoğraflar bağlamından koparmaya uygun hale gelmiş. 

Bazı aileler rahatsız olmuyor

Herhangi bir ziyaret sırasında Papa yürürken ya da bir yerlerden geçerken ailelerin bebeklerini Papa'ya uzatması yaygın bir davranış. Papa tarafından kutsanmış ve öpülmüş bir çocuğa sahip olmak, anne ve baba için gurur verici olarak görülebiliyor; Papa çocuğu öptüğünde parlak bir geleceği olacağına inananların olduğu da biliniyor. Hatta Reuters Blog’da yayınlanan bir yazıda, fotoğrafçıların bu sahneleri “merakla beklediğinden” bahsediliyor. Yapılan haberler ve yazılan yazılarda da tacizden bahsedildiğini söylemek olası gözükmüyor

fotograflarin cocuklari istismar eden rahipleri gosterdigi iddiasi 5

Soldaki fotoğraf Papa Benedict XVI, 20 Temmuz 2008 Sidney'deki Randwick at yarışı pistinde ve sağda 4 Ekim 2012'de Loreto ziyareti sırasında öpülmek üzere çocuğu uzattıkları anlarda çekilmiş.

Siyasi bir gelenek

Çocukları öpmek, dünyanın dört bir yanındaki çeşitli politikacıların da sık başvurdukları bir halkla ilişkiler metodu

politkacilar fotograflarin cocuklari istismar eden rahipleri gosterdigi iddiasi trump obama

Soldaki fotoğraf Trump'ın 18 Kasım 2016'da Green Bay'deki mitinginin sonunda, sağdaki fotoğraf ise Obama'nın 4 Temmuz 2009'da Beyaz Saray'da askeri aileleri selamladığı sırada çekilmiş.  

Çocukları öpen politikacılarla ilgili bu yazıda, siyasilerin çocukları öperken yanlış anlaşılmamak için nasıl poz vermesi gerektiğine dahi değinilmiş.  

kissing babies fotograflarin cocuklari istismar eden rahipleri gosterdigi iddiasi


Kilise hakkındaki istismar iddiaları yeni değil 

Diğer yandan Katolik kilisesi uzun zamandır çocuk tacizi ve istismar iddialarıyla gündeme geliyor. Kiliseler hakkında açılan sayısız istismar davası mevcut. Ancak bugüne kadar gündeme gelen iddialarla ilgili, Reuters ya da benzeri açık kaynaklar tarafından kayda alınmış görseller bulunmuyor. 

Örneğin 2019 yılında Vatikan, ABD’li kardinal Theodore McCarrick’i meslekten men etmişti. Olayla ilgili bir fotoğraf veya video yoktu. Aynı şekilde Kardinal George Pell’de cezalandırılmıştı ama yine herhangi bir gizli kamera görüntüsü veya fotoğraf basına sızmamıştı. Bu fotoğraflar var olsaydı bile, Reuters sitesinde bu şekilde yayınlamaz ya da ilgili açıklama ile paylaşırdı.