Fotoğrafların Cemal Kaşıkçı'nın parçalanan cesedini gösterdiği iddiası

Fotoğrafların Cemal Kaşıkçı'nın parçalanan cesedini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

*Hassas görüntüler nedeniyle bu içerikteki fotoğraf ve linklere yazının Kaynak bölümünde yer verilmiştir. Konuyla ilgili delil olarak eklenen linkler açılırken dikkat edilmelidir.

Sosyal medyada ve WhatsApp gruplarında paylaşılan fotoğrafların, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın parçalanan bedenini gösterdiği iddia edildi. Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda siyah plastik poşet içerisinde kesilmiş uzuvlar ve beyaz bir fayans üzerinde kafatasından yüz bölgesinin ayrıldığı görüntüler bulunuyor.

Fotoğraflar ayrıca polis ekiplerinin Belgrad Ormanı’nda yürüttüğü incelemeler sırasında Kaşıkçı’nın parçalanmış cesedinin bulunduğu iddiasıyla da paylaşıldı.

Ancak fotoğrafların Kaşıkçı’nın parçalanmış bedenini gösterdiği iddiası doğru değil. Yüz derisini kafatasından ayrı gösteren fotoğraf 2017 yılında Meksikalı bir kartelin infaz görüntüleri olduğu belirtilerek paylaşılmıştı. Kesilmiş kol ve bacak uzuvlarını gösteren fotoğraf ise 8 Ağustos 2017 tarihinde haberleştirilen ve Mısır, Gazze’de bir adamın parçalanarak siyah plastik poşetlere konulduğu belirtilen olaya ait. 

Poşet içerisindeki parçalanmış uzuvlara ait fotoğraflar Mısır’dan

Mısır’da plastik poşet içerisine konulmuş ve parçalanmış bir bedeni gösteren fotoğraflar 2017 yılının Ağustos ayında pek çok farklı haber sitesi tarafından gündeme getirilmişti. Başsavcılık incelemelerde bulunarak soruşturma başlatmıştı. El Warraq bölgesinde meydana gelen olayda, parçalanarak poşetlere konulmuş insan uzuvları Munib metro istasyonunun yakınında bulunmuştu.

Kafatasından ayrılan yüz derisini gösteren fotoğraf 2017 yılından

Beyaz fayans üzerinde kafatasından ayrılan yüz derisini gösteren fotoğraf ise Meksika’daki Sinaloa isimli uyuşturucu karteline ait bir infazın görüntüleri olduğu iddia edilerek 2017 yılında paylaşılmıştı. İddiaya delil oluşturulan internet sitesinde ayrıca kartelin bıraktığı uyarı mesajına da yer veriliyor. Detaylara yer verilen internet sitesindeki fotoğraflara bakıldığında da bedeni parçalara ayrılmış kişinin Kaşıkçı olmadığı anlaşılabiliyor.

Sinaloa karteli ise dünyadaki en önemli uluslararası uyuşturucu, kara para aklama ve organize suç çeteleri arasında bulunuyor.