Fotoğrafların Canan Kaftancıoğlu'nu Kandil'de gösterdiği iddiası

Fotoğrafların Canan Kaftancıoğlu'nu Kandil'de gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Başka fotoğraflardan görüntülerdeki kadının Canan Kaftancıoğlu olmadığı daha net bir biçimde anlaşılabiliyor

Üstteki fotoğraftaki kadının başka fotoğraflarına Son Tv’de Şubat 2013’te yer alan haberden ulaşılıyor.

Bu kadının ismi Buharin Kendal ve Commander Arian isimli bir belgeselde de yer alıyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen fotoğrafların, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi ve İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nu PKK’lılarla yan yana gösterdiği iddia edildi. Cihan-ı Fetih isimli Facebook sayfası tarafından 11 Nisan 2019 tarihinde paylaşılan fotoğraflar yaklaşık 4 bin kişi tarafından paylaşıldı.

canan kaftancioglu kandil iddiasi

Ancak fotoğrafların Kaftancıoğlu’nu PKK’lılarla yan yana gösterdiği iddiası doğru değil. Alttaki fotoğrafta yer alan kişiye dair bilgilere Farsça yayın yapan bir Facebook sayfasından ulaşılabiliyor ve fotoğraftakilerin PKK’ya yakın bir isim ile kendisinin kızı olduğuna dair bilgilere rastlanıyor. Her ne kadar görüntülerdekilerin baba-kız olduklarına dair bilgi, farklı kaynaklardan doğrulanamasa da ikiliyi gösteren başka fotoğraflardan görüntülerdeki kadının Canan Kaftancıoğlu olmadığı daha net bir biçimde anlaşılabiliyor. Üstteki fotoğraftaki kadının başka fotoğraflarına Son Tv’de Şubat 2013’te yer alan haberden ulaşılıyor. Bu kadının ismi Buharin Kendal ve Commander Arian isimli bir belgeselde de yer alıyor.

Fotoğrafta PKK’ya yakın bir isimle kendisinin kızı olduğu iddia edilen bir kadın görülüyor

İddia konusu alttaki fotoğrafta yer alan kadının üstteki fotoğraftaki kişiye benzemediği görülüyor. Fotoğraf internette arandığında ise Farsça yayın yapan bir Facebook sayfasına ulaşılabiliyor.

canan kaftancioglu ikinci fotograf

20 Haziran 2016 tarihinde Farsça yayın yapan bir sayfada bahsi geçen fotoğrafın paylaşıldığı bir gönderinin altına fotoğraftaki kişilerin baba-kız olduklarına dair bir yorum yapılmış. Bu yorumun yanı sıra fotoğraftaki kişilerin farklı açılardan çekilmiş birkaç fotoğrafı daha yine aynı kişi tarafından paylaşılmış. Bu yorumda fotoğrafta yer alan adamın isminin ise Khalid Tatani olduğu belirtiliyor. Farklı açılardan çekilen fotoğraflar incelendiğinde görüntülerdeki kadının CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na benzemediği daha net bir biçimde anlaşılıyor.

tatani canan kaftancioglu 1

Khalid Tatani’nin Instagram ve Facebook profili incelendiğinde kendisinin PKK’ya yakın bir isim olduğunu düşünmek mümkün.

Bunların yanı sıra Tatani’nin 22 Mart 2018 tarihinde paylaştığı Facebook profil fotoğrafında ortada görülen kadının iddia konusu karede yer alan kadına benzediği de ifade edilebilir. Bu fotoğraf her ne kadar kendilerinin baba-kız olduklarına dair bilgiyi doğrulamasa da fotoğrafın bir çeşit aile fotoğrafı gibi göründüğü söylenebilir.

Alttaki fotoğraftaki kadın Buharin Kendal

duran kalkan hatira fotografi min

Fotoğrafın internette paylaşıldığı tarihe dair yapılan bir arama sonrasında fotoğrafın en erken Nisan 2012’de paylaşıldığı görülebiliyor. En Son Haber tarafından hazırlanan bir haberin görselinde yer verilen bu fotoğrafın altında, 15 PKK’lının ölümüyle sonuçlanan bir çatışmanın detayları aktarılmış. Haberin sonunda, ölen PKK’lılardan birinin cebinde kendisinin Duran Kalkan’la çektirmiş olduğu bir fotoğrafın bulunduğu bilgisine yer veriliyor.

Bu kareye En Son Haber’in haberinden daha önceki tarihlerde rastlanmıyor oluşu fotoğrafların 2012 yılında çekilmiş olabileceğini gösteriyor. İnternet üzerinde biraz daha araştırıldığında Son Tv’de 27 Şubat 2013’te yer alan bazı fotoğraflar karşımıza çıkıyor. Bu fotoğraflarda Duran Kalkan ile bazı kadınların görüntüleri yer alıyor. Fotoğrafların birinde görülen kadın ise iddia fotoğraftaki kadına oldukça benziyor.

iste Duran Kalkan’in cok ozel fotograflari 49 min                     İddia fotoğrafın farklı açıdan çekilmiş versiyonu

iste Duran Kalkan’in cok ozel fotograflari 15 min

Fotoğraflardaki kişiye ilişkin bir arama yapıldığında ise YouTube’da Ronahi Tv’de yayınlanan bir videoda kendisine rastlanıyor. Bu videodan söz konusu kadının isminin Buharin Kendal olduğu anlaşılıyor.

buharin kendal canan kaftancioglu min

Aynı kadına hem Medio Oriente’nin 2017 tarihli hem de Evrensel’in Haziran 2015 tarihli bir haberinde rastlamak mümkün. Evrensel’in haberinde Buharin Kendal, IŞİD’le ilgili açıklamalar yapıyor. Kendal, YPG’nin IŞİD’le olan çatışmalarının anlatıldığı bir belgeselde de yer alıyor. Commander Arian isimli belgeselin fotoğraflarında da Kendal görülebiliyor. Bu belgesel 2018’de çekildiği için Buharin Kendal’ın halen hayatta olduğunu varsayabiliriz. Yani iddia fotoğraftaki kişinin Kaftancıoğlu olmadığı gayet net bir şekilde söylenebiliyor.

buharin kendal kaftancioglu belgesel min

Kaftancıoğlu uzun yıllardır CHP’de görev alıyor

CHP İstanbul’un internet sayfasından Kaftancıoğlu’nun özgeçmişine ulaşmak mümkün. 2011 Genel Seçimleri sırasında İstanbul 3. bölgeden milletvekili aday adayı olmuştu. 2011-2012 yılları arasında CHP İstanbul Basın, Kültür ve İletişimden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Kaftancıoğlu, 2012-2014 yılları arasında CHP İstanbul İl Başkan Vekilliği ve Basından Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevini sürdürdü. Kaftancıoğlu'nun 2014 Yerel Seçimlerinde ise Maltepe Belediye Başkanlığına adaylığı konuşulmuştu. Parti içerisinde çeşitli görevler alan Kaftancıoğlu, son olarak 14 Ocak 2018 tarihinde CHP İstanbul İl Başkanı olarak seçildi.

canan kaftancioglu min

Kaftancıoğlu’nun PKK kamplarında bulunduğuna dair herhangi bir iddia, dava ya da bulgu da söz konusu değil. Fotoğrafların hedef gösterme amacıyla hatalı ilişkilendirilerek Canan Kaftancıoğlu’na ait olduğu belirtiliyor.

Güncelleme: 22/04/2019

Canan Kaftancıoğlu'nun 2014'te Maltepe Belediye Başkanı adayı olduğuna ilişkin hata düzeltildi.