⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Fotoğrafların Beyrut patlamasından sonra çekildiği iddiası

Fotoğrafların Beyrut patlamasından sonra çekildiği iddiası

Karma Karma

Bulgular

Kolajda yer alan iki fotoğraf Beyrut’ta yaşanan patlamanın ardından ve güncel tarihli.

Bir diğer fotoğraf ise eski tarihli, 2006 yılında Afganistan’da çekilmiş.

Beyrut'taki güncel fotoğraflar AFP’den Ibrahim Amro’nun çekmiş ve gettyimages üzerinden ulaşılabiliyor.

Hatalı ilişkilendirilen fotoğraf ise, 2006 yılının 29 Temmuz tarihinde Afganistan’ın Kabil şehrinde Reuters muhabiri Ahmad Masood tarafından çekilmiş.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yer alan ve üç fotoğraf bir araya getirilerek oluşturulan bir kolaj, 4 Ağustos 2020 tarihinde Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta yaşanan patlama ile ilişkilendirilerek paylaşıldı. Paylaşımlardan yalnız biri on binin üzerinde beğeni aldı.

fotografin beyruttan oldugu iddiasi 1

Kolajda solda ve sağ üstte yer alan fotoğraf Beyrut’ta yaşanan patlamanın ardından ve güncel tarihli. Sağ altta yer alan fotoğraf ise 2006 yılında Afganistan’da çekilmiş.

Fotoğraflardan biri Afganistan'dan

Kolajda yer alan fotoğraflardan sağ altta bulunan görseli tersine arama yöntemiyle arattığımız zaman, 4 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleşen Beyrut patlamasından çok daha önceki zamanlarda da internette dolaştığını görüyoruz. Fotoğraf aslında 2006 yılının 29 Temmuz tarihinde Afganistan’ın Kabil şehrinde Reuters muhabiri Ahmad Masood tarafından çekilmiş.

fotografin beyruttan oldugu iddiasi gercek kaynagi 1024x580

Reuters’ın fotoğraf arşivinde de Masood’un çektiği fotoğrafa ulaşmak mümkün. Açıklamada, fotoğrafta geri dönüşüm atıkları arasında bir şeyler ararken mola veren çocukların görüldüğü yazıyor. Yani fotoğrafın orijinalinde de bir patlama ertesi söz konusu değil. 

Aynı görsel daha önce hem yerel hem de yabancı yayınlarda, Yemen ile ilgili haberlerde de kullanılmış. Çocukların zayıflıkları sebebiyle, Yemen’de özellikle küçük yaştakileri vuran kıtlık içeriklerinin görsel ifadesinde tercih edilmiş. 

fotografin beyrutta cekildigi iddiasi fotograf

Diğer iki fotoğraf Beyrut'tan

Kolajda yer alan fotoğraflardan soldaki ise Beyrut patlaması sonrası yaralanmış bir çocuk ve beraberindekileri gösteriyor. AFP'den Ibrahim Amro'nun çektiği fotoğrafa gettyimages üzerinden de ulaşılabiliyor.

ibrahimamrolebanonphoto 1024x577

Sağ üstte yer alan fotoğraf da Beyrut'tan. AP'den Hassan Ammar'ın çektiği fotoğraf haber sitelerinin yanı sıra AP'nin görsel arşivinde de yer alıyor.

hassanammarlebanonphoto 1 1024x610

4 Ağustos 2020 tarihinde Beyrut’ta yaşanan patlama sonucunda 6 Ağustos 2020 itibariyle 100’den fazla kişinin hayatını kaybettiği ve 4 binden fazla yaralı olduğu açıklandı. Ayrıca T.C Dışişleri Bakanlığı, patlamada altı Türk vatandaşının da yaralandığını duyurdu.

Sonuç itibariyle kolajda yer alan üç fotoğraftan ikisi Beyrut'tan ancak sağ altta yer alan görselin Beyrut’taki patlamayla ilişkisi yok. Fotoğraf Beyrut'la hatalı ilişkilendirilmiş.