Fotoğrafların Ahlat'taki Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nü gösterdiği iddiası

Fotoğrafların Ahlat'taki Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nü gösterdiği iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

Köşk, Bitlis’in Ahlat ilçesi, Kale Mahallesi, Kaleiçi Mevkinde toplam 32 dönümlük arazi üzerine inşa ediliyor.

İnşaatın Malazgirt Zaferi’nin yıldönümü olan 26 Ağustos 2019’da tamamlanması planlanıyor.

Ancak proje, Anayasa’daki kıyı ve çevrenin korunmasına ilişkin hükümlerin ihlal edildiği gerekçesi ile 24 Temmuz 2019 tarihindeki Anayasa Mahkemesi Kararı (AYM) ile iptal edildi.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve haber sitelerinde paylaşılan fotoğrafların, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bitlis’in Ahlat ilçesinde yapılacağını söylediği Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nün inşaatını gösterdiği iddia edildi. Kaç Saat Oldu? isimli Twitter sayfası tarafından 10 Nisan 2019 tarihinde paylaşılan fotoğrafları yaklaşık beş bin kişi tekrar paylaştı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım da fotoğrafları sosyal medyada paylaşan kullanıcılardan biri.

ozkan yalim

Fotoğrafların Bitlis’in Ahlat ilçesi, Kale Mahallesinde Van Gölü kıyısına yapılan Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nü gösterdiği iddiası doğru. Köşk, Bitlis’in Ahlat ilçesi, Kale Mahallesi, Kaleiçi Mevkinde toplam 32 dönümlük arazi üzerine inşa ediliyordu. İnşaatın Malazgirt Zaferi’nin yıldönümü olan 26 Ağustos 2019’da tamamlanması planlanıyordu. Ancak proje, Anayasa’daki kıyı ve çevrenin korunmasına ilişkin hükümlerin ihlal edildiği gerekçesi ile 24 Temmuz 2019 tarihindeki Anayasa Mahkemesi Kararı (AYM) ile iptal edildi.

İnternette paylaşılan fotoğraflar belediye başkanının inşaat gezisinden

Ahlat Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz Çoban, 10 Nisan 2019’da inşaata yaptığı gezide projenin detaylarını paylaştı. Çoban’ın açıklamasına göre, projede bir köşk binası, bir lojman, helikopter pisti ve kayıkhane yer alıyor. Belediye Başkanı Çoban’ın projenin alanına ilişkin ifadeleri ise Teyit'in ulaştığıverilerle farklılık gösteriyor. Çoban açıklamasında projenin 39 dönümlük alan üzerine inşa edildiğini söyledi. İnşaatın başladığını iddia eden fotoğraflar ise videoda da görülüyor.

Erdoğan mitinginde duyurmuştu

Erdoğan, 26 Ağustos 2018 tarihinde Malazgirt Zaferi’nin yıldönümü dolayısıyla gittiği Muş’un Malazgirt ilçesinde gerçekleştirilen anma programında yaptığı konuşmada projeyi duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada, Belediye Başkanı Çoban’ın köşkün alanının Malazgirt Zaferi’nin tarihine atfen 1071 metrekare olmasını önerdiğini söylemişti. Ancak Erdoğan bu alanın az olduğunu, sadece kapalı alanın 1071 metrekare olup, çevre düzenlemesi ile birlikte projenin 5 bin metrekare bir alan üzerine kurulması gerektiğini ifade etmişti.

Proje 32 dönümlük arazi üzerine inşa edilecekti

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün sitesinden ve Ahlat Belediyesi İmar Müdürlüğünden alınan bilgiye göre proje, Bitlis’in Ahlat ilçesi, Kale Mahallesi, Kaleiçi Mevkiinde 425 ada ve 38/39/40 parselleri üzerinde toplam 32 dönümlük arazi üzerine inşa ediliyordu. Önceden Tarım Kredi Kooperatiflerine ait olan arsa bu proje için hazineye devredildi. İnşaat çalışmaları ise 1 ay önce başladı. Selçuklu mimarisi ile otağı kültürüne uygun inşa edilecek köşk Cumhurbaşkanlığına ait olacaktı.

kösk ada parsel

Projenin tutarı 30 milyon TL

Belediyeden Teyit'e yapılan açıklamada köşkün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a tahsis edileceği aktarıldı. Cumhurbaşkanlığı 2019 Yılı Yatırım Programı'ndaki bilgiye göre projenin toplam tutarı ise 30 Milyon Türk Lirası.

Ahlat’taki Cumhurbaşkanlığı Köşkü inşaatının Malazgirt Zaferi’nin yıldönümü olan 26 Ağustos’ta bitmesi planlanıyordu.

Proje AYM kararıyla iptal edildi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekilleri Engin Altay, Özgür Özel, Engin Özkoç ve 134 milletvekili projenin 3621 Sayılı Kıyı Kanunu’na aykırı olduğu gerekçesiyle iptali için AYM’ye başvuru yapmıştı. AYM, 24 Temmuz 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile projenin Anayasa’da yer alan 3621 Sayılı Kıyı Kanunu’na aykırı olduğuna ve iptaline 26 Haziran 2019 tarihinde oy çokluğuyla karar verdi.

Güncelleme: 25/07/2019

AYM’nin projenin iptal kararı eklendi.