⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Fotoğrafların Afrika'da Müslüman oldukları için yakılan çocukları gösterdiği iddiası

Fotoğrafların Afrika'da Müslüman oldukları için yakılan çocukları gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf Kenya’da yaşanan bir hırsızlık olayının ardından çeteler tarafından yakılan çocuklar ile ilişkilendiriliyor.

Olayı anlatan orijinal haberde rahatsız olduğu için görsel kullanılmamış. İlgili görseller ise başka bir olaya ait.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Özellikle Facebook’ta yayılan bazı görsellerin Afrika’da Müslüman oldukları için yakılan çocukları gösterdiği iddia edildi. 

afrikali cocuklar

Olay Kenya’daki bir hırsızlık sonrası yaşanmış 

İddia konusu görseli tersine görsel arama ile arattığımızda karşımıza Kenya’da hırsızlık yaptığı için yakılan çocukları anlatan haberler çıkıyor. Bu haberler Ağustos ayı başında ortaya çıkmış. Haberlere göre hırsızlığın ardından çeteler tarafından yakalanan çocuklar, tekerleğe bağlanıp ateşe verilmiş. Haberlerde çocukların fotoğraflarının yanında, yanmakta olan bedenlerin göründüğü bir başka görsel daha bulunuyor.

Bu haberlerin kaynağı ise Nairobi News. Olay, 4 Temmuz 2020 tarihinde Nairobi’de yaşanmış. Teyit, Afrika Check aracılığı ile haberi yazan muhabir Amina Wako’ya ulaştı. Wako her iki görselin de çocukların yakılması haberiyle ilgili olmadığını, haberde bahsedilen çocukların ergenlik çağında olduğunu belirtti. Orijinal haberde, hassas oldukları için fotoğraf kullanılmamış.

afrikali cocuklar yakildi

Yanan bedenlerin olduğu fotoğraf ise Nijerya’da Ocak 2020’de iki soyguncunun ateşe verilişine ait. Anahtar kelimelerle yapılan aramalarda çeteler tarafından yakalanan suçluların benzer sonuçlarla sık sık karşılaştığı anlaşılıyor. Teyit'in ulaştığı Africa Check editörü Alphonce Shiundu da yakılma eyleminin nedeninin inanç değil, çetelerin kendi “adaletlerini sağlama” motivasyonları olduğunu doğruladı.

Kenya’da Müslümanlar nüfusun yüzde 25-30’unu oluşturuyor. 2014 yılında ülkede dini suçlar yükseliyordu, fakat son birkaç yıldır inançlar arası çatışma görece durgun. Ancak Müslümanların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde İnsani Gelişme Endeksi skoru yüzde 70 daha kötü.