⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Fotoğrafların Adalar’daki atların son halini gösterdiği iddiası

Fotoğrafların Adalar’daki atların son halini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Atların kötü durumunu gösteren fotoğraflar güncel değil, Şubat 2020'de sosyal medyada paylaşılmış.

İBB Büyükada'da İspark ahırlarında tutulan atların görüntülerini paylaştı. 114 atın İspark'ta tutulduğu belirtilmiş.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Adalar'da atlı faytonların kaldırılmasının ardından kaybolan atlarla ilgili yeni iddialar paylaşılıyor. Sosyal medyada ve haber sitelerinde yer alan bazı görüntülerin de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan atların son hallerini gösterdiği iddia edildi. Atların bakımsızlık ve pislikten öldükleri söyleniyor.

adalardakiatlarinsondurumunugosterdigiiddiasi

Görüntüler 2020’den

Tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda görüntülerin güncel olmadığı, Şubat 2020’de sosyal medyadan paylaşıldıkları anlaşılıyor. Teyit'in ulaştığı İBB sözcüsü Murat Ongun da görüntülerin 2020 yılından olduğunu doğruladı.

2020tarihlipaylasimatlarindurumu

Haberde kullanılan fotoğraftaki ise 2020’de Büyükada’da İBB İspark ahırında ölen at. Diğer at fotoğrafları da burada kaydedilmiş. Google Maps ve Google Earth üzerinden İspark ahırlarını yeşil çatısından doğrulayabiliyoruz.

adalarinatlariplatforumsubat2020

buyukadaibbisparkahir

Kaynak: Google Earth.

Fotoğrafların Adaların Atları platformunda da Şubat 2020’de tepkiyle yayınlandığı görülüyor. Aralık 2019’da Büyükada’da tespit edilen ruam hastalığı nedeniyle karantina uygulanıyordu. Atlar karantinada olduğu için hareketsiz ve kapalı alanlarda tutuluyordu. Platform Şubat 2020’de 35 atın öldüğünün tahmin edildiğini aktarmış. Atların bakımına dair ve kısıtlı yem verildiği gibi İBB’ye yönelik çok sayıda eleştiri de dile getirilmiş.

İlginizi çekebilir: Videonun Adalarda kaybolan atların itlaf edilme anını gösterdiği iddiası

İBB İspark ahırından görüntüler paylaştı

İddialar üzerine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve sözcü Murat Ongun ahırlarda atların sağlıklı olduğunu gösterir görüntüler paylaştı. 114 atın burada bakıldığı söyleniyor. Videodaki görüntülerle Google Earth üzerinden buranın İBB İspark ahırları olduğu da doğrulanıyor.

ibbtvtarafindanyayinlananvideodanbirkesit

Videodan bir kesit.

googleearthbuyukadaisparkahirlari

Kaynak: Google Earth.

Ancak hayvan hakları savunucuları, atların güncel halini de iyi bulmuyor. Atların gezinti alanlarının kısıtlı olduğu, genellikle ahırlarda tutulduğu belirtiliyor. Bu da atlar için risk oluşturuyor.

2020 yılında Adalar’da faytonlar da kaldırılmış, atlar İBB tarafından satın alınmaya başlanmıştı. Bin 179 atı satın aldığını açıklayan İBB bunların 224’ünün öldüğünü belirtmişti. İBB tarafından Hatay Dörtyol Belediyesi’ne hibe edilen 99 atın akıbeti ise bilinmiyor. Adaların Atları Platformu ise 860 atın kaybolduğunu söylüyor.