Fotoğraflar İstanbul Havalimanı’nda yaşanan çökmeyi mi gösteriyor?

Fotoğraflar İstanbul Havalimanı’nda yaşanan çökmeyi mi gösteriyor?

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraflar, 15 Şubat 2019’da İsrail’deki Ben Gurion Havalimanı’ndan Hong Kong’a gidecek olan Cathay Pacific Hava Yolları’na ait bir yolcu uçağının kalkış için hazırlanırken pistin betonuna gömüldüğü anları gösteriyor.

Asfalta gömülen uçağın başka açıdan çekilen görüntüsünde de Ben Gurion Havalimanı yazan bir merdiven fark edilebiliyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Haberingobegi.com tarafından 19 Şubat 2019’da yapılan bir haberde kullanılan fotoğrafların, 3. havalimanı olarak da bilinen İstanbul Havalimanı’nda yaşanan çökmeyi gösterdiği iddia edildi. Haberde ayrıca uçuşların iptal edildiği de belirtildi.

israil

israil ben gurion

Olay İsrail’deki Ben Gurion Havalimanı’nda yaşandı

Airlive.net isimli internet sitesi tarafından 15 Şubat 2019’da yapılan bir haberde Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı'ndan havalanmak üzere olan Cathay Pacific Hava Yolları’na ait A350 tipi bir uçağın kalkıştan hemen önce asfalta gömüldüğü ifade ediliyor. Aynı haberde, İstanbul Havalimanı’ndan olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf da yer alıyor.

israil ucak

Buna ek olarak asfalta gömülen uçağın başka açıdan çekilen görüntüsünde de Ben Gurion Havalimanı yazan bir merdiven fark edilebiliyor.

israil kaza

İsrail’de yaşanan olay Aviation24 isimli internet sitesi tarafından da haberleştirilmiş. Haberde Hong Kong’a gidecek olan uçağın taksi yaparken asfalta sıkıştığı belirtiliyor. İnternet sitesinde yer alan bir fotoğraflarda yetkililerin asfalta sıkışan tekerlekleri incelediği görülebiliyor. Olayın yaşanmasının ardından ise uçuş iptal edilmiş.

israil kaza ucak 1024x768

Dünyadaki hava trafiğinin canlı olarak izlenebildiği Flightradar24 isimli internet sitesinde söz konusu uçuş hakkında bazı bilgilere rastlamak mümkün. Buna göre Airbus A350-941 tipi uçağın 15 Şubat 2019’da Ben Gurion Havalimanından kalkamadığı anlaşılıyor.

\"\"

İstanbul Havalimanı’nda bilet satışları durdu mu?

Cumhuriyet, T24, Yeniçağ ve Milli Gazete tarafından yapılan haberlerde ise İstanbul Havalimanında bilet satışlarının durduğu da iddia edildi. Söz konusu haberlerde kaynak olarak ise Airport Haber isimli internet sitesi tarafından yapılan THY İstanbul Havalimanı uçuşları için satışları durdurdu mu?” başlıklı haber gösterildi.

Buna göre Airport Haber’de yer alan 18 Şubat 2019 tarihli yazıda, İstanbul Havalimanı’nda bilet satışlarının durduğu, 1 Mart 2019’dan sonra Ankara ve Lefkoşa için uygun uçuş bulunamadığı ifade ediliyor. Müşteri hizmetleriyle yapılan görüşmeyi de aktaran site uygun bilet için sadece Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanlarından uçuş satın alındığı bilgisini paylaşıyor.

Ancak THY’nin internet sitesinden yapılan kontrollerde İstanbul Havalimanı’ndan Ankara’ya Mart ayında uçuş olduğu fark edilebiliyor. Benzer şekilde Lefkoşa’ya da Mart ayında uçuş olduğu görünüyor.

\"\"

\"\"

Teyit konu hakkında THY’nin müşteri hizmetleriyle de iletişime geçti ve Mart ayında İstanbul Havalimanı’ndan uçuş olduğu bilgisine ulaştı. Buna ek olarak İstanbul Havalimanı’nın işletme hakkına sahip İGA ile de görüşen Teyit uçuşların durmadığı bilgisini elde etti.

Teyit son olarak Airport Haber isimli internet sitesini de aradı. Site yetkilileri haberin yapıldığı tarihte sistemde uçuş görünmediğini, bunun üzerine ise müşteri hizmetlerini aradıklarını ve diğer havalimanlarına yönlendirildiklerini ifade etti.

Güncelleme: 20/02/2019

Airport Haber kaynak gösterilerek yazılan haberin tarihi 18 Şubat olarak değiştirildi.