Fotoğraflar Binali Yıldırım'ın 'Teşekkürler İstanbul' afişlerinin yanına asılan İmamoğlu afişlerini mi gösteriyor?

Fotoğraflar Binali Yıldırım'ın 'Teşekkürler İstanbul' afişlerinin yanına asılan İmamoğlu afişlerini mi gösteriyor?

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Ekrem İmamoğlu’nun afişi fotoğrafa sonradan eklenmiş.

Parodi amaçlı montajlanan afiş fotoğraflarının orijinali, Reuters muhabiri Murad Sezer tarafından 1 Nisan 2019 tarihinde İstanbul’da çekildi.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen fotoğrafın, Binali Yıldırım’ın “Teşekkürler İstanbul” afişinin yanındaki Ekrem İmamoğlu’nun “İstanbul da size teşekkür ediyor” afişini gösterdiği iddia edildi. Bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan fotoğraf 8 binden fazla beğeni aldı. Sosyal medyada pek çok kullanıcı afişlerin gerçek olup olmadığını sordu.

imamoglu afis tesekkurler

Ancak fotoğrafın Binali Yıldırım’ın “Teşekkürler İstanbul” afişinin yanındaki Ekrem İmamoğlu’nun afişini gösterdiği iddiası doğru değil. Ekrem İmamoğlu’nun afişi fotoğrafa sonradan eklenmiş. Parodi amaçlı montajlanan afiş fotoğraflarının orijinali, Reuters muhabiri Murad Sezer tarafından 1 Nisan 2019 tarihinde İstanbul’da çekildi.

Fotoğrafın orijinalinde Binali Yıldırım’ın teşekkür afişi var

Fotoğrafın orijinalinde ise üç pano boyunca Binali Yıldırım ve Tayyip Erdoğan’ın bulunduğu afişlerin yer aldığı görülebiliyor.

binali_yildirim_afis_sokak_goruntusu min

Fotoğrafın orijinaline Reuters’ın internet sitesinde yer alan 7 Nisan 2019 tarihli haberden de ulaşmak mümkün. Görselin altında yazan bilgilere bakıldığında, fotoğrafın 1 Nisan 2019 tarihinde Reuters muhabiri Murad Sezer tarafından çekildiği görülebiliyor.

binali_yildirim_ekrem_imamoglu_afis_reuters_foto min

Sosyal medyada farklı montajlar da paylaşıldı

Sosyal medyada Ekrem İmamoğlu’nun olduğu iddia edilen “İstanbul da size teşekkür ediyor” afişlerinin farklı montajları da paylaşıldı.

binali_yildirim_ekrem_imamoglu_afis_montaj minMontajlanan fotoğraf

binali_yildirim_ekrem_imamoglu_afis_orijinal min

Fotoğrafın orijinali

CHP’li yetkililer de Teyit’e böyle bir afişin hazırlanmadığını belirtti.

Sonuç olarak, fotoğraf Binali Yıldırım’ın afişinin yanına asılan ve cevap niteliği taşıyan Ekrem İmamoğlu afişlerini göstermiyor. İmamoğlu afişi fotoğrafa sonradan eklenmiş. İlk olarak mizah amaçlı hazırlanan bu fotoğrafın yanlış bilgi türlerinden manipülasyon ve parodiye bir örnek olduğu söylenebilir.