Fotoğrafın Zaman gazetesinin Fenerbahçe’nin sponsoru olduğunu gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Zaman gazetesinin Fenerbahçe’nin sponsoru olduğunu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fotoğrafın orijinaline Anadolu Ajansı fotoğraf arşivinden ulaşılabiliyor.

Fotoğraf Zaman gazetesinin 2005 yılında düzenlediği Şöhretler Turnuvası’nda çekilmiş.

Turnuvada yalnızca Fenerbahçeli futbolcular yok, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor futbolcuları da yer alıyor.

Fenerbahçe’nin kurumsal sponsorları arasında Zaman gazetesi olmadı. Fenerium sitesinde tüm dönemlerin formalarına ulaşılabiliyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit'e de bildirim olarak gönderilen bir fotoğrafla bir dönem Fenerbahçe’nin sponsorunun Zaman gazetesi olduğu iddia edildi. Fotoğrafta Fenerbahçe’de forma giymiş Aykut Kocaman, Oğuz Çetin ve Rıdvan Dilmen yer alıyor.

zaman gazetesi fenerbahce sponsor iddiasi

Zaman gazetesinin düzenlediği turnuvaya diğer takımların oyuncuları da katılmış

Üç ismin giydikleri formanın üstünde Zaman gazetesine ait bir amblem var, ancak Fenerbahçe’nin amblemi yok. Bu bir şüphe yaratıyor.

Rıdvan Dilmen, Oğuz Çetin ve Aykut Kocaman Fenerbahçe’de hangi sezonlarda birlikte forma giydiğine bakarak başlayabiliriz. Bu üç isim, 1988 ile 1995 yılları arasında birlikte oynamış. O döneme ait fotoğraflara bakıldığında her üç ismin de fotoğraftakinden genç olduğu görülebiliyor. Bu ipucu, fotoğrafın daha yakın bir zamana ait olduğunu gösteriyor. 

Tersine görsel arama sonuçlarında bir spor sitesinde Oğuz Çetin’le yapılan röportajda ilgili fotoğraf kullanılmış. Fotoğrafın kaynağının Anadolu Ajansı olduğu belirtilmiş. 

Anadolu Ajansı’nın fotoğraf arşivinde, fotoğrafın 12 Haziran 2005'te Zaman gazetesinin sponsorluğunda düzenlenen 4. Geleneksel Şöhretler Futbol Turnuvası’nda çekildiği bilgisi var. 

Şöhretler Turnuvası ünlü sanatçıları ve bir dönemin ünlü futbolcularını bir araya getiriyordu. Turnuvanın dördüncüsü, İnönü Stadyumu’nda düzenlenmişti. Bu turnuvada yalnız Fenerbahçeli futbolcular değil, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor’un da eski futbolcuları yer almıştı

zaman gazetesi turnuvasi fatih terim gs

Turnuvada Galatasaray’ın teknik direktörü Fatih Terim’in Tanju Çolak ve diğer oyuncularla konuştuğu bir fotoğraf. 

zaman gazetesi turnuva ts bjk

Trabzonspor ve Beşiktaş’ın futbolcularında da Zaman baskılı forma görülebiliyor.

Trabzonspor’un şampiyon olduğu turnuvayla ilgili haberler Sabah, Fotomaç, Hürriyet gibi gazetelerin arşivlerinde de yer alıyor. Turnuvanın kazananı Trabzonspor’a kupasını eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin vermiş

Zaman gazetesi Fenerbahçe’ye sponsorluk yapmadı

Turnuvada sponsorluk yapan Zaman gazetesinin Fenerbahçe tarihinde herhangi bir sponsorluk anlaşması yok. Fenerium resmi sitesinde takımın kuruluşundan bu yana kullanılan formaları yer alıyor. Ne Rıdvan Dilmen, Oğuz Çetin ve Aykut Kocaman’ın oynadığı dönemlerde böyle bir sponsorluk var, ne de başka bir dönemde.

Fotoğrafın çekildiği 2005 yılında Fenerbahçe’nin sponsoru Avea, 1988 ve 1995 yılları arasında ise Emlak Bankası’ymış.

1988 sponsor forma fenerbahce

1995 emlak bankasi sponsor fenerbahce

Fenerbahçe neden Zaman gazetesiyle ilişkilendiriliyor?

3 Temmuz 2011’de dönemin özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz talimatıyla başlatılan futbolda şike soruşturmasında, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu ve Beşiktaş Asbaşkanı Serdal Adalı gibi isimler gözaltına alınmıştı

Aziz Yıldırım 2 Temmuz 2012'de çıkarıldığı mahkemece, “Spor müsabakalarının sonucunu etkilemek amacıyla Türkiye Profesyonel Süper Ligi’nde şike ve teşvik primi suçlarını işlemek suretiyle suç örgütü kurup yönettiği” gerekçesiyle altı yıl üç ay hapis cezası cezasına çarptırılmıştı. Bir yıl hapiste kalan Yıldırım, 2015 yılında beraat etmişti

Şubat 2017’de davaya dönen, “futbolda şike kumpası” soruşturmasında eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve Taraf gazetesinin eski muhabiri Mehmet Baransu, iş insanı İhsan Kalkavan gibi isimler yer aldı. 

2016 yılında ise önce kayyum atanarak yönetimi değişen Zaman gazetesi, 27 Temmuz 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 668 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatıldı.