Fotoğrafın yüzme eğitmenliği yapan Tesla’yı gösterdiği iddiası

Fotoğrafın yüzme eğitmenliği yapan Tesla’yı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğrafın çekildiği 1898'de Tesla, uzaktan kumandalı deniz taşıtı patentini almaya çalışıyordu.

Çocukluğunda yüzmeyle ilgili yaşamış olduğu travmatik tecrübelerin, Tesla’yı yüzmeden uzaklaştırmış olması da muhtemel.

Fotoğraftaki kişi ile Tesla'nın yüz hatları farklı.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yer alan paylaşımlarda deniz kıyısında fotoğrafı çekilen yüzme eğitmeninin, bilim insanı Nikola Tesla olduğu iddia edildi. Fotoğraf,Onedio’da “Nikola Tesla'nın 21. yy ile Alakalı Kehanetleri Sizi Önce Şaşırtıp, Sonra Gururlandıracak!” içeriğinde paylaşıldı ve içerik 3 bin 900 paylaşım aldı. İddia fotoğraf, Sözcü, SonDakika, mynet, Haberler.com gibi haber sitelerinde de paylaşıldı.

tesla iddia fotograf

Ancak fotoğrafın çekildiği tarihlerde Tesla, uzaktan kumandalı deniz taşıtı patentini almaya çalışıyor. Ayrıca çocukluğunda yüzmeyle ilgili yaşamış olduğu travmatik tecrübelerin, Tesla’yı yüzmeden uzaklaştırmış olması da muhtemel.

Fotoğraf 1898 yılından

TinEye’da yapılan tersine görsel aramayla, fotoğrafın çekim yeri ve tarihinin “Midland Beach - 1898” olduğu ortaya çıkıyor. Bu bağlamda, konum ve tarihe göre bir arama yapıldığında, New York’ta bulunan Midland Beach’in fotoğrafın çekildiği konum olduğu NYC Parks’in internet sitesinde görülebiliyor. Dolayısıyla, fotoğrafın 1898 yılına ait olduğu anlaşılıyor.

Tesla 1898 yaz aylarında hareket eden deniz taşıtları çalışmasının patentini almaya çalışıyordu

Fotoğrafta ay veya gün detayı olmasa da, çevreye ve insanların kıyafetlerine bakıldığında yaz aylarında çekilmiş olduğu görülebiliyor. Nikola Tesla da Temmuz 1898’de, Amerika’da “hareket eden deniz taşıtları” ile ilgili çalışmasının patent başvurusunu yapmıştı. US613809 numaralı patent başvurusu Google Patents sayfasında görülebiliyor. Bu da, Tesla’nın patent başvurusundan önce çalışmasıyla ilgilendiğine dair bir delil olarak ortaya çıkıyor.

tesla patent

Buna ek olarak, Tesla otobiyografisinde, gençlik döneminde, yüzmeyle alakalı yaşadığı ve ölümden döndüğü iki olaydan bahsediyor. Bu olaylar da gelişim çağındaki bir genç için travmatik sayılabilecek olaylar olduğundan, Tesla'nın yüzme eğitmeni olarak çalışmasını zorlaştırabilecek bir deneyim olduğu söylenebilir.

Yüzme eğitmeni ve Tesla’nın yüz hatları arasında farklılıklar var

Bunun yanı sıra, Amerika’da doğrulama yapan, Snopes isimli internet sitesinde fotoğrafın Tesla’ya ait olduğu iddiasının doğru olmadığı belirtiliyor. Snopes, Tesla’nın 1896 yılına ait bir fotoğrafını ve eğitmenin fotoğrafını kıyaslayarak farklılıkları ortaya koyuyor. Snopes’ta yer alan yazıya göre, fotoğrafın çekildiği tarih olan 1898’de Tesla 42 yaşında, ve yüzme eğitmeni, Tesla’nın fotoğrafına göre daha genç gözüküyor.

tesla vs yuzme egitmeni

Snopes, yüzme eğitmeniyle Tesla’nın alın çizgileri ve yüz hatları arasındaki farklılıklara vurgu yaparak aynı kişi olamayacaklarını belirtiyor. Ayrıca Tesla’nın kulaklarıyla yüzme eğitmeninin kulaklarının da farklı olduğu ifade ediliyor.

Fotoğraftaki kişinin kim olduğu bilinmese de, Tesla olmadığı yönünde deliller bulunuyor. Sonuç olarak, fotoğrafın Tesla’ya ait olmadığı, Tesla’nın çalışmaları ve tecrübeleri göz önünde bulundurularak söylenebilir.

Güncelleme: 27/09/2018

Doğrulama sitesi Snopes'un Tesla hakkında yayınladığı analizin "doğru" olduğu şeklindeki ifade düzeltilmiştir.

Güncelleme: 27/09/2018

Tesla ve yüzme eğitmeninin karşılaştırması için kullanılan fotoğrafa işaretçiler eklenmiştir.