Fotoğrafın Yunanistan’da Ayasofya için yarıya indirilen bayrağı gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Yunanistan’da Ayasofya için yarıya indirilen bayrağı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde paylaşılan bir fotoğrafın, 24 Temmuz’da Ayasofya’nın ibadete açılması nedeniyle Yunanistan’ın yas ilan edilmesi vesilesiyle yarıya indirilen bayrağı gösterdiği iddia edildi.

yunanistan bayrak min

Ancak iddia doğru değil. Fotoğraf 2018 yılındaki yangınlar nedeniyle ilan edilen ulusal yas sonrası yarıya indirilen bayrağı gösteriyor.

Fotoğraf 2018 yılından

Fotoğrafı tersine görsel arama teknikleriyle aradığımızda 2018 yılına ait olduğunu anlıyoruz. Görsel ilk olarak Associated Press’in 26 Temmuz 2018 tarihli haberinde yer alıyor. Yunanistan’da 2018 yılında çıkan yangınların konu edildiği haberde, görsel hakkında bilgi verilmiş. Atina'daki Akropolis’te bulunan bayrağın 25 Temmuz 2018 tarihinde ülkede yangınlardan dolayı ilan edilen üç günlük ulusal yas nedeniyle yarıya indirildiği bilgisi paylaşılmış. Ayrıca burada fotoğrafın AP muhabiri Theodora Tongas tarafından çekildiği de belirtilmiş.

bayrak min

Daily Mail’de de yer alan fotoğrafın 2018 yılındaki Yunanistan orman yangınları haberinde de paylaşıldığını görüyoruz. Yine birçok haber sitesinde de Akropolis tepesindeki bayrağın yarıya indirilmesinin nedeninin 2018 yılında Yunanistan’da çıkan yangından dolayı ilan edilen ulusal yas olduğu görülebilir. Yine bu haberlerde de fotoğrafın kaynağının AP olduğu bilgisi paylaşılmış.

Sosyal medyada 24 Temmuz 2020 tarihinde paylaşılan Akropolis fotoğraflarından da bayrağın yarıya indirilmediği açıkça görülüyor.

akropolis bayrak

Yunanistan’da Temmuz 2018’de başkent Atina yakınlarında orman yangını çıkmış, 80’e yakın insan hayatını kaybetmişti. Ülke tarihinin en büyük felaketi olarak görülen yangınlar nedeniyle, ülkede üç günlük ulusal yas ilan edilmiş, bayraklar yarıya indirilmişti.

Diğer yandan iddia edildiği gibi Yunanistan’da Ayasofya’nın ibadete açılması nedeniyle hükümet tarafından ulusal yas ilan edilmedi. Teyit, ele aldığı analizle 24 Temmuz’da ilan edilen yasın resmi bir karara dayanmadığını ortaya koymuştu. 24 Temmuz’da bazı Ortodoks kiliselerinde sabah saatlerinden itibaren yas çanları çalındı, yine kiliselerin önünde bulunan bayraklar yarıya indirildi

24 temmuz kilise

Sonuç olarak fotoğraf 24 Temmuz 2020’den değil. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek.