Fotoğrafın yıllarca kadınlar hamamında kör taklidi yaparak ud çalan birini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın yıllarca kadınlar hamamında kör taklidi yaparak ud çalan birini gösterdiği iddiası

Bulgular

Fotoğraftaki kişi Ahmet Özdemir.

Kör Niyazi lakaplı bir ud sanatçısı yok.

Antalya’da Merkez Kadınlar Hamamı diye bir tesis bulunmuyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Uzun süredir internette paylaşılan fotoğrafın, Antalya Merkez Kadınlar Hamamı’nda 45 yıldır ud çalan Kör Niyazi isimli sanatçıyı gösterdiği iddia edildi. Paylaşıma göre kör olmadığı ortaya çıkan udi, karakola gittiğinde “Ben göreceğimi gördüm” demişti.

antalya hamam

Fotoğraftaki kişi Konyalı ud sanatçısı Ahmet Özdemir

“Kör Niyazi’yi” gösterdiği iddia edilen fotoğraf hakkında, tersine görsel arama yöntemini kullanarak birçok bilgiye ulaşmak mümkün. 

Buna göre fotoğraf Konyalı udi Ahmet Özdemir’e ait. Fotoğraf 2016 yılında hayatını kaybeden Özdemir’in vefat haberlerinde yer alıyor.  Özdemir "Kör Ahmet" diye anılıyordu ve gerçekten de görme engelliydi.

ud asigi kor ahmet

İddiaya konu olan fotoğrafın Özdemir’in Konya kültüründeki kız isteme sahnesini canlandırdığı bir video ile uyuştuğu anlaşılıyor. Yani ekran görüntüsü bu videodan alınmış. 


Sanatçının Konya’daki birçok düğün ve kına gecesinde sahne aldığı biyografisinde bulunuyor. Ancak hamamda ud çaldığına dair bir bilgi yok. Özdemir hayatını kaybetmeden önce verdiği röportajda 65 yıldır Konya kültürüne hizmet ettiğinin de altını çizmiş.  

İnternette yapılan aramalara göre Antalya’da Merkez Kadınlar Hamamı diye bir tesis yok ve Kör Niyazi isimli bir ud sanatçısına rastlamak da mümkün değil.

Yani hikaye, Konyalı ud sanatçısı Ahmet Özdemir’in fotoğrafı kullanılarak uydurulmuş.