Fotoğrafın yıldırım çarpması sonucu insan bedeninin büründüğü hali gösterdiği iddiası

Fotoğrafın yıldırım çarpması sonucu insan bedeninin büründüğü hali gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf gerçek değil, sinema için efekt makyajları yapan bir stüdyoda yapılmış.

Makyajın sahibi olan stüdyo, görselin izinleri alınmadan paylaşıldığını söylüyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gelen gönderideki fotoğrafın, yıldırım çarpmasının ardından hayatta kalan birinin vücudundaki morlukları gösterdiği iddia edildi. 

yildirim carpmasi insan bedeni twitter iddia

Görsel zombi makyajı

Tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda, fotoğrafın orijinalinin Deviant Art isimli bir internet sitesinde “gokafx” adlı bir kullanıcı tarafından paylaşıldığını görüyoruz. Sitede 3 Kasım 2004 tarihinde “Protez makyaj” başlığı ve “Bir zombinin arka vücut boyası” açıklamasıyla yer alan paylaşıma halen ulaşılabiliyor. 

sirt boyamasi art

Gelen iddialar üzerine 2019 yılında AFP Fact Check de araştırma yapmış ve makyajı yapan Gorka Aguirre Studio ile iletişime geçmiş. Gorka yetkilileri fotoğrafın kendi eserlerinden biri olduğunu, sinema için makyaj efektleri yapan bir stüdyo olduklarını, bu fotoğrafın da çalındığını ve viral haline geldiğini söylemiş. 

Stüdyo, filme almak için Dummys (gerçekçi insan veya hayvan görünümlü oyuncak bebekler) ve Animatronics (gerçek veya hayali canlıların görünümünü ve davranışını simüle eden eklemli bebekler) gerçekleştirme, tasarım ve imalatında uzman. Aynı zamanda makyaj ve görsel efekt üretim tekniklerinde dersler veriyor. 

Yıldırım çarpmalarında Lichtenberg figürü oluşuyor

Yıldırım çarpması sonucunda vücutta oluşan şekillere Lichtenberg figürleri adı veriliyor. Genellikle 24 saat içinde kaybolsa da, daha uzun süre kalanlarına da rastlanmış. Temas şekline göre çarpmanın tahribatı değişse de, ortaya çıkan şekiller benzer.  

fotografin yildirim carpmasi sonucu insan bedeninin burundugu hali gosterdigi iddiasi 2 lichtenberg

Yıldırım çarpması milyonda bir değil

Yıldırım çarpma riski milyonda bir gibi görünse de gerçek bu değil. Örneğin ABD'de 80 yaşına kadar yaşayan biri için bu ihtimal 13 binde bir. Yıldırım çarpan insanların yüzde 90'ı hayatta kalıyor. Fakat yıldırım çarpan kişiler kalp durması, hafıza problemleri, uykusuzluk, nöbet, baş dönmesi, kişilik değişimi ve kronik ağrı gibi sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor.