Fotoğrafın yılbaşı ikramiyesinin Milli Piyango noterine çıktığını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın yılbaşı ikramiyesinin Milli Piyango noterine çıktığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fotoğraftaki kişi noter değil, Milli Piyango Genel Müdürlüğü İkramiye Kontrol ve Çekiliş Dairesi Başkanı Ayşe Bulduk.

Bulduk'un elindeki, çeyrek bilete isabet eden 20 milyon lira değerindeki ikramiyeyi kazanan kişiye ait sembolik bir çek.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın, Milli Piyango 2020 yılbaşı ikramiyesinin, çekilişte görevli bir notere çıktığını gösterdiği iddia edildi. Paylaşımlara eklenen bir videoda iki görevlinin birbirine sus işareti yaptığı anlar da iddiaların daha da yaygınlaşmasına neden oldu. 

milli piyango noter ikramiye iddia tweet min

İddia konusu fotoğraftaki kişinin İkramiye Kontrol ve Çekilişler Dairesi Başkanı Ayşe Bulduk olduğu bilgisine 2 Ocak 2020’de Sözcü’de yer alan bir haberden de ulaşılabiliyor. Haberde Bulduk, 2 Ocak itibariyle Milli Piyango büyük ikramiyesini kazanan dört talihli biletin ikisinin sahiplerinin ikramiyelerini aldıklarını belirtiyor. 

milli piyango ayse bulduk min

Ayşe Bulduk ve Ziraat Bankası yetkilisi

Ayrıca Anadolu Ajansı’nın (AA) paylaştığı bir video da habere eşlik ediyor. Videoda konuşan Bulduk, Gaziantep ve Bursa’da büyük ikramiyeyi kazanan çeyrek bilet sahiplerinin idareye başvurarak paralarını aldıklarını, İstanbul’daki biletin satılmayan bilete çıktığını, İzmir’deki biletin sahibinin ise halen parasını almadığını ifade ediyor.

Bulduk’un ismine Milli Piyango idaresinin organizasyon şemasından ulaşmak da mümkün. Çekilişler sırasında heyette, İkramiye Kontrol ve Çekilişler Dairesi Başkanı, varsa vekaleti, iki şube müdürü ve noter bulunuyor. Bulduk da bu yüzden heyetteydi. 

Ayşe Bulduk’un çekiliş heyetinde görev aldığı Milli Piyango’nun resmi internet sitesinden baştan sona izlenebilen 2019 büyük ikramiyesi çekilişinden de fark edilebiliyor.

ayse bulduk milli piyango cekilis heyeti min

Teyit, ayrıntılı bilgi almak için Milli Piyango İkramiye Kontrol ve Çekilişler Dairesi Başkanlık makamına ulaştı. Görüştüğümüz yetkili kamu kurumlarında çalışan bürokratlar ile röportaj yapılmasının mümkün olmadığını, genel müdürlükten izin alınması gerektiğini belirtti. 

Görevlinin verdiği bilgiye göre, Bulduk’un elindeki çek, Milli Piyango İdaresi Ziraat Bankası ile çalıştığı için, bankaya verilmiş sembolik bir çek.

Teyit, Bulduk ile görüşme gerçekleştirebilmek için Genel Müdürlük Özel Kalemi’ne de ulaştı. Özel kalemde görevli kişi Bulduk ile görüşemeyeceğimizi, fakat videodan haberdar olduklarını ifade etti. Görevli, idareye yöneltilen suçlamaların yersiz olduğunu belirtirken Bulduk’un videoda çekiliş heyetinde yanındaki kişi ile sadece şakalaştığını, videoda başka da bir şey görülmediğini söyledi.

Sosyal medyada yer alan iddiada görülen kişinin noter olmadığı ve elindeki çekin de sadece sembolik olduğu bilgisi bazı haber sitelerinde de yer aldı. Bu arada İzmir’deki çeyrek biletin sahibi ise 5 Ocak 2020 itibariyle halen parasını almış değil.

Sonuç olarak fotoğrafın yılbaşı ikramiyesinin Milli Piyango noterine çıktığını gösterdiği iddiası doğru değil. Ayşe Bulduk'un iddia konusu fotoğrafta elinde tuttuğu çek, 20 milyon liralık sembolik bir çek. İddia, yanlış bilginin en yaygın yedi türünden çarpıtmaya örnek gösterilebilir.