Fotoğrafın yerli ve milli RT-1453 adlı uçağı gösterdiği iddiası

Fotoğrafın yerli ve milli RT-1453 adlı uçağı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri’ne ait SU-57 adlı beşinci nesil savaş uçağını gösteriyor.

Türk Hava Kuvvetleri envanterinde SU-57 savaş uçağı yer almıyor.

Türk Hava Kuvvetleri envanterinde RT-1453 diye bir savaş uçağı da yok.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın "yerli ve milli uçak RT-1453"ü gösterdiği iddia edildi.

fotograftakiucagintryeaitolduguiddiasi

Fotoğraftaki uçak Rusya’ya ait

Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemleriyle aradığımızda paylaşımdaki uçağın Türkiye’nin geliştirdiği bir savaş uçağı olmadığı anlaşılıyor. Fotoğraf Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri’ne ait SU-57 adlı beşinci nesil savaş uçağını gösteriyor. Uçağı geliştiren Rus firma Sukhoi’nin internet sitesinde uçak hakkında birçok bilgiye erişmek mümkün.

rusyayaaitsu57ucagigorseli

Dünyanın en gelişmiş savaş uçakları arasında yer alan SU-57’nin, düşük radar görünürlüğü, kısa süreli kalkış ve iniş, süper manevra kabiliyeti, süpersonik hızda uçuş gibi özellikleri bulunuyor. Savaş uçağı ilk uçuşunu 2010 yılında gerçekleştirdi; 2020 yılında da Rusya Hava Kuvvetleri’nin hizmetine girdi.

Türk Hava Kuvvetlerinin savaş uçakları envanterinde SU-57 savaş uçağının bulunmadığını doğrulayabiliyoruz. Ayrıca envanterde iddiada belirtilen RT-1453 adlı herhangi bir savaş uçağı da yer almıyor.

Türkiye’nin SU-57 uçaklarını alıp almayacağı konusu 2019 yılında gündeme gelmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2019 yılındaki Moskova ziyaretinde uçağı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile incelemişti. Erdoğan o dönem Türkiye’nin SU-57 alabileceği sinyalini vermişti.

Doğruluk Payı da iddianın doğru olmadığını ortaya koydu.