Fotoğrafın 6 Ocak 2021 Washington DC protestolarından olduğu iddiası

Fotoğrafın 6 Ocak 2021 Washington DC protestolarından olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf 24 Mart 2018’de Washington DC'de gerçekleşen March for Our Lives protestolarından.

Protestolarda binlerce kişi bireysel silahlanmaya karşı yürümüştü.

Fotoğraf dönemin The Washington Post gazetesinin ön sayfasında yer almıştı.

gettyimages arşivinden de fotoğrafın 24 Mart 2018 tarihli olduğu anlaşılabiliyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başkanlık seçimleri kesin sonuçlarının onaylanacağı 6 Ocak 2021’deki kongre oturumu sırasında başkent Washington’da protesto düzenleyen Donald Trump destekçisi kişilerden bazıları güvenliği aşarak kongre binasına girdi. Bina önünde ve içerisinde çıkan silahlı olaylar sebebiyle başkentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu sırada sosyal medyada paylaşılan bazı fotoğrafların güncel eylemlerden olduğu öne sürüldü.

İddia görsel 2018’de yine Washington DC'de gerçekleşen başka bir eylemden. Haber sitelerinden ulaşılan fotoğrafın The Washington Post’tan Salwan Georges tarafından çekildiği belirtiliyor. Gettyimages’tan da ulaşılabilen fotoğrafın altındaki bilgilerden, kaydedilen görüntülerin 24 Mart 2018’deki protestolar sırasında Pennsylvia Bulvarı’nda çekildiğini anlamak mümkün. 

Aynı fotoğraf başka ülkelerde de 5 Ocak’ta başkentteki Kongre binasının önünde toplanan kalabalığı gösterdiği belirtilerek paylaşıldı. Teyit platformu AFP Fact Check de fotoğrafın 2018’deki protestolardan olduğunu belirtti. Salwan Georges de Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla fotoğrafı kendisinin 2018’de çektiğini ifade etti. Fotoğraf, 24 Mart’ta The Washington Post’un ilk sayfasında da yer almış.

24 Mart 2018’de ABD’nin başkentindeki binlerce kişi bireysel silahlanmaya karşı “March for Our Lives” (Hayatlarımız için Yürüyüş) adını taşıyan protestolarda bir araya geldi. Şubat 2018’de Parkland Florida’daki bir okulda gerçekleşen silahlı saldırı sonrasında ülke genelindeki silah yasalarının sıkılaştırılmasını isteyen genç aktivistlerle başlayan protestolar 24 Mart’a gelindiğinde dünya genelinde 800 noktaya yayılmıştı

The Atlantic, The Guardian gibi haber sitelerinden aynı protestolara ait farklı görüntülere de ulaşılabiliyor.